Užijte si léto na vodě – vodácké výlety na Vltavě

zdroj: putzer.cz

zdroj: putzer.cz

K českému létu patří vodáctví jako pádlo k lodi. Navíc díky možnostem, které Vám dává půjčovna lodí, je tato romantická sportovní aktivita dostupnější než kdykoliv před tím. Pokud máte chuť zažít s rodinou či přáteli něco nového a vzrušujícího, není nic jednoduššího. Stačí si přečíst následující článek, kde se dozvíte, co můžete od vodáckého výletu po Vltavě očekávat.

Proč na Vltavu?

Velkou předností řeky Vltavy je celoroční splavnost. Přehrada Lipno zajišťuje dostatek vody za každého počasí, takže vaši plavbu nemůže ohrozit ani výraznější sucho. Tok řeky je dostatečně svižný, ale ne příliš divoký, čímž dává příležitost všem typům vodáků bez ohledu na věk či zkušenosti. Překrásné okolí naší nejdelší řeky je příslibem fascinujících přírodních scenérií a neobvyklých pohledů na nejrůznější historické i technické památky.

Vltava v číslech

 • Průměrná hloubka: 50 cm
 • Průtok vody v létě: 6 – 10 cm3/s
 • Délka řeky: 433 km
 • Rozloha povodí: 28 090 km²
 • Počet přehrad a nádrží: 9

Vltava nabízí hned několik sjízdných úseků včetně horního toku nad přehradou Lipno. Jedná se o výjimečnou trasu z Lenory do Nové Pece, která prochází národním parkem Šumava. Splutí je proto zpoplatněno a je nutno počítat s omezeným počtem povolených lodí. Dostupnost tohoto úseku je dána také výškou hladiny. Tento výlet obvykle zabere 1-2 dny. Rafty jsou zakázány.

Jedna z nejoblíbenějších tras prochází Českým Krumlovem, zdroj: putzer.cz

Jedna z nejoblíbenějších tras prochází Českým Krumlovem, zdroj: putzer.cz

Jak dlouho výlet trvá?

Splutí vodácky nejatraktivnějšího úseku Vyšší Brod – Boršov nad Vltavou obvykle trvá přibližně 4 dny. Není to však podmínkou. Zájemci o kratší trasy si mohou vybrat i jiný úsek. Vodácký výlet po Vltavě si může dopřát každý, bez ohledu na časové možnosti. Obvyklý 4denní itinerář vypadá následovně:

 1. den: trasa Vyšší Brod – Kemp Branná (4 hodiny jízdy)
 2. den: trasa Kemp Branná – Český Krumlov (4 hodiny jízdy)
 3. den: trasa Český Krumlov – Zlatá Koruna (5 hodin jízdy)
 4. den: trasa Zlatá Koruna – Boršov nad Vltavou (5 hodin jízdy)

Avšak jen málokdo absolvuje jízdu bez zastávky. Oba běhy lemuje bezpočet příležitostí k občerstvení, fotografování a poučným zastávkám. V konečném součtu berte každou část trasy jako celodenní výlet.

Co je lepší – kánoe nebo rafty?

Odpověď na tuto otázku není zcela jednoznačná. Před konečným výběrem plavidla zvažte klady i zápory obou alternativ.

Kánoe

+ rychlost
+ ovladatelnost
+ adrenalin

– nižší stabilita
– možnost převrácení a nedobrovolné koupele
– nižší kapacita (max. 2 osoby s lehkou bagáží)

Poznámka: Manévrování s kánoí vyžaduje jistou praxi a zkušenosti, avšak není to nic těžkého.

Chcete zažít adrenalin na jezu? zdroj: putzer.cz

Chcete zažít adrenalin na jezu? zdroj: putzer.cz

Raft

+ absolutní bezpečnost
+ stabilita
+ vhodné i pro děti a absolutní začátečníky
+ kapacita, podporuje týmového ducha a pospolitost

– horší ovladatelnost
– méně vzrušující (velmi klidná jízda)

Poznámka: Raft nabízí maximální kapacitu 6 osob, avšak pouze s velmi lehkým nákladem. V případě plavby se stany, spacáky a další bagáží raft pojme pouze 4-5 osob. (4 = komfortnější cesta).

Početnějším skupinám lze doporučit kombinaci obou typů. Budete si tak moci dopřát plavbu jak na poklidném raftu, tak na svižné kánoi.

Mám se bát jezů? Není to nebezpečné?

Na oblíbeném úseku z Vyššího Brodu do Boršova nad Vltavou napočítáme celkem 12 těchto obávaných překážek. Zkušení vodáci je berou jako adrenalinové zpestření, ale co ti méně zkušení? Všechny zmíněné jezy umožňují kromě splutí i pohodlné přenesení. Každý si tedy může vybrat podle nálady, odvahy a zkušeností. Přenášení lodí není žádná ostuda, prioritou je vaše bezpečnost. Solidní půjčovna lodí by vám navíc měla poskytnout přehledný plánek s vyznačenými jezy a také poskytnout zkušené rady.

A kde budu spát?

Dobrá zpráva! Kempů a jiných podobných oficiálních tábořišť (tzv. minikempy) je kolem Vltavy značné množství. Vybírat tak můžete podle svých nároků na pohodlí. Vltavské kempy mají běžně k dispozici nejen toalety, sprchy s teplou vodou a stánky s občerstvením, ale také různé druhy ubytování – od podsadových stanů přes teepee až po komfortní chatky. Prostor pro vlastní stany vodáků snad ani nemusíme zmiňovat.

Co zajímavého je k vidění?

Okolí Vltavy nabízí celý vějíř historických, technických nebo přírodních zajímavostí. K dispozici jsou hrady, zámky, kláštery, historická města, fascinující mosty, skalní útvary atd.

Co zabalit s sebou?

 • Doklady (OP a kartička zdravotní pojišťovny)
 • Boty do vody s neklouzavou podrážkou
 • Oděv do lodě – dle počasí, plavky/tepláky, ideálně vše z rychleschnoucích materiálů
 • Oblečení (např. s dlouhým rukávem) na převlečení a na večery do kempu.
 • Čepici či klobouk proti sluníčku, opalovací krém
 • Sluneční brýle – doporučujeme opatřit šňůrkou (platí i pro dioptrické brýle)
 • Pláštěnku/oblečení do deště
 • Plastovou láhev na vodu
 • Lékárničku a základní léky (bolest hlavy, průjem, alergie)

Je vodácký výlet i pro děti?

Řeka Vltava je zcela bezpečná a velmi vhodná i pro rodiny s dětmi. Doporučený min. věk dítěte je 1 rok. Bez obav vezměte své potomky s sebou a dopřejte jim nezapomenutelné zážitky. Děti si na stabilním raftu rychle zvyknou a klidně se mohou podílet také na pádlování. V každém případě ale dětem dejte odpovídající vestu. Zkušenosti ukazují, že optimální doba plavby s dětmi je 4-5 hodin, čemuž by měl odpovídat i plán trasy.

Mohu vzít i psa?

Účasti vašeho psího kamaráda nic nebrání. Na vodácký výlet ho klidně vezměte s sebou, ale důkladně zvažte, zda to pro něj nebude traumatizující. Problémy by mohly nastat např. v kempu (koncentrace lidí, přítomnost dalších psů).

A kde seženu loď nebo výbavu? No přeci v půjčovně lodí!

Půjčoven lodí existuje velká řada, ale ne všechny jsou srovnatelné. Vsaďte proto na jistou, solidnost a zkušenosti. Rodinná firma Petr Putzer s.r.o. se dlouhodobě specializuje na půjčování lodí a raftů a nejen na Vltavě. K tomu vždy dostanete množství rad, tipů i zkušeností, díky kterým proběhne vaše plavba bez zbytečných zádrhelů. Celé vodácké dobrodružství vám pomůžou naplánovat a zorganizovat.

„Naše půjčovna lodí na Vltavě se půjčováním a vodáckými výlety zabývá již více než 20 let. Za tu dobu se nám podařilo vybudovat solidní zázemí a vytvořit sehraný tým. Naši zaměstnanci se vám budou ochotně věnovat a rádi s vámi vyřeší každou záležitost a splní každý váš požadavek.“

„Naším cílem je, abyste si maximálně užili čas strávený na řece. Proto pro vás kromě lodí zajistíme i veškeré další vybavení – barely, vesty, pádla atd. Vše pochopitelně také přivezeme a odvezeme.“

„Součástí naší party jsou také akreditovaní instruktoři vodních aktivit. Počítáme i se zákazníky ze zahraničí, takže ani angličtina, němčina, francouzština nebo ruština nejsou problém.“

„Mezi naše zaměstnance patří také reprezentanti České republiky ve světovém poháru a na mistrovství světa. Kromě Vltavy lodě půjčujeme také na řekách Ohře, Berounka a Otava.“

„Na letošní sezónu pro Vás máme přichystanou novinku – romantické noční plavby! Vyzkoušejte také naše vícedenní výlety. Ručíme za vaši spokojenost!“

Příspěvek byl publikován v rubrice Kam na výlet se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.