Připravte se na léto! 5 tipů, kam vyrazit s dětmi na výlet, aby si užily les, skály, jezera i romantiku ve Veroně

Škola končí, bezstarostné výlety jsou na dosah a vy zvažujete, jak a čím zabavit děti během prázdninových toulek? Nechte se pořádně inspirovat našimi tipy, zaplašte nudu a pusťte se s chutí do cestování po Evropě. Je jenom na vás, zda dáte přednost kempování v karavanu v Portugalsku nebo pobytu na farmě v Rakousku. Léto je zkrátka ideální čas pro to dopřát sobě i svým dětem, abyste společně viděli a poznávali svět.

Cestování karavanem po Portugalsku

Chcete-li si užít rodinnou road dovolenou plnou dobrodružství a nečekaných objevů, nemůžeme vám doporučit nic vřeleji než cestování karavanem po slunném Portugalsku. Na čtyřech kolech projedete celé portugalské pobřeží, od Porta až po Lisabon. Až vás přestanou bavit nekonečné pláže lemované nízkými dunami na severu, jednoduše se vydáte směrem k Lisabonu. Severozápadně od nejzápadnější metropole Evropy pak navštívíte městečko Sintra, jež zaujímá polohu na svazích Serra de Sintra. Kolem dokola se zvedají zalesněné svahy lemované historickými paláci a usedlostmi a celá oblast je tak jako dělaná pro výlety s batohem na zádech. Túry můžete pravidelně prokládat lenošením na pláži, surfováním, návštěvou kulturních atraktivit či třeba ochutnáváním národních a místních specialit.

Karavan v Portugalsku

Výlety karavanem, seznamování se s důležitými místy turistické trasy na mapě a noci strávené v autokempu – to je zkrátka něco, na co děti nikdy v životě nezapomenou.

Dětské farmaření v Rakousku

Zbožňují vaše děti zvířata? A ještě k tomu je rády hladí po hlavě a drbou za ušima? Takže pak je volba letní dovolené jasná jako facka: Rakousko s jeho romantickými selskými statky a agroturistickými farmami daleko od hlučících davů. Vezměte své děti, aby se podívaly, jak farmáři pěstují brambory, zeleninu či bylinky a jak se starají o svá zvířata. Nechte je, aby si pohladily krávu, koně, kozu nebo ovci a aby si vyzkoušely, jak se sbírají vajíčka, vytlouká obilí, vyrábí mouka a peče chleba. 

Rakousko

Ještě než se vydáte na další procházku po okolí, posilněte se jídlem přímo od statkáře. Odpoledne pak podnikněte společnou jízdu na koni, na chvilku si lehněte do trávy, užívejte si slunečních paprsků a už tak příjemný den zakončete posezením u táboráku. Je jen na vás, zdali s dětmi navštívíte selský statek s pohodlím pro celou rodinu, bio selský statek či třeba jezdeckou farmu.   

Stanování u jezera ve Švýcarsku    

Velkým lákadlem pro děti je také stanování, které uspokojuje přirozenou dětskou potřebu najít, udělat, vidět nebo zažít něco nového. Skvělou volbou pro rodiče s dětmi je návštěva švýcarského města Interlaken, jež leží mezi Thunským a Brienzským jezerem. Ať mají děti na co vzpomínat, uspořádejte třeba výlet historickou ozubnicovou železnicí pod vrchol velehory Jungfrau – na nejvýše položenou železniční stanici v Evropě (Jungfraujoch, 3 454 m nad mořem). K nádraží Wilderswill, jež je výchozím bodem železnice, se můžete dopravit úzkorozchodnou železnicí Berner Oberland-Bahn.

švýcarsko

Nejšťastnější budou vaše děti pod stanem. Stačí si vybrat kemp, který vám všem bude sedět. Mezi všeobecně oblíbené patří např. Camping Manor Farm Interlaken přímo u Thunského jezera. Tento celoroční kemp, ukrytý v majestátním prostředí švýcarských Alp, nabízí ubytování v některém z 30 mobilních domů, restaurace a bar. Hosté si tu mohou zapůjčit také kolo nebo si zahrát stolní tenis. Zatímco v červenci a srpnu se děti zabaví během animačního programu, rodiče mohou vyrazit na procházku k jezeru.

Únik do světa mýtů a magie v Řecku

Pokud chcete svoje ratolesti zároveň trochu vzdělávat, vezměte je na dovolenou do Řecka. O poloostrovu Pelion, jenž leží přibližně 250 km od Soluně, se totiž traduje, že jde o letní sídlo bájných řeckých bohů a mytických kentaurů, tj. napůl koní, napůl lidí. Již cestou do Řecka můžete dětem předčítat příběhy z řecké mytologie, které pro děti a mládež převyprávěl Eduard Petiška, a umožnit jim tak, aby se hravou formou zdokonalily v zeměpise i dějepise. 

Řecko

Potřebujete-li si dobýt své vnitřní baterky, je tato nádherná oáza zeleně, stoletých stromů a květin pro vás tou pravou volbou. Čerpejte z její síly a energii. Popularitě se tu těší i romantická plavba výletní lodí k městu Volos na úpatí pohoří Pilio, bájnému sídlu kentaurů. Loď vyplouvá z maličkého přístavu Kala Nera. Za jednou z nejhezčích a nejtradičnějších vesnic se zástupem zachovalých panských domů se vydejte do tradiční kopcovité vesničky Milies. 

Po stopách dramatu lásky s puberťáky do Verony

Jak známo, tou nejtěžší cílovou skupinou jsou vždycky puberťáci. Pokud nevíte, jak je v létě zaujmout, vezměte je třeba na poznávací zájezd do Verony. O nejslavnějším příběhu lásky na světě, jenž nezná hranice času, kultury ani jazyka, se již nejspíš dozvěděli v hodinách literatury a teď si mohou onen slavný kamenný balkon prohlédnout na vlastní oči. I když byl ve skutečnosti zbudován kvůli turistům, průvodci se vždy snaží návštěvníky města přesvědčit, že na něm Julie přeci jenom kdysi stála. 

poznávací zájezd do Verony

Pozornost věnujte rovněž koloseu na náměstí Piazza Bra. Domky okolo celého náměstí vypadají jako křehké modely vystřižené z papíru. Odsud se vydejte na náměstí Piazza delle Erbe s dómem, románskou bazilikou z 12. století. Každé ráno se tu koná oblíbený trh. Z Verony je to už jenom kousek ke slavnému jezeru Garda, kde vás po celý rok uvítá příjemné středomořské klima. 

Adéla Vavřačová, Radynacestu.cz

rady na cestu

Příspěvek byl publikován v rubrice Destinace, Kam na výlet se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.