Pohádková cesta zimním rájem aneb návštěva přírody v okolí Terchové a Vrátné doliny

Plánujete dovolenou na léto? Nabízíme vám dnes malebnou slovenskou krajinu. Podívejte se k našim východním sousedům za krásami přírody.

Terchová

Terchová je horská obec, kterou na mapě Slovenské republiky najdete na pomezí národního parku Malá Fatra a CHKO Kysuce. Tahle obec, která má celou řadu roztroušených osad, je známá především jako rodiště legendárního zbojníka Juraje Jánošíka. Na Jánošíka zde narazíte téměř na každém kroku. Za pozornost stojí zejména Muzeum Jánošík a také jeho socha, kterou najdete na malebném vršku u cesty do Vrátné doliny. V samotné obci Terchová můžete ještě navštívit římskokatolický kostel z roku 1945.

Turistické tipy

Terchová je však především významné turistické centrum, které nabízí množství ubytovacích zařízení – apartmány Terchová. Tato oblast je ideálním místem pro sjezdové lyžaře a pěší turisty. Z Terchové se dají dělat půvabné turistické výlety do oblasti Kriváňská Fatra a Kysucká vrchovina. Nezapomenutelným turistickým zážitkem je pak návštěva Jánošíkových dier, což jsou skalní útesy, který byly vytvořeny Dierovým potokem. Turistická cesta vede kolem Dierového potoka, kde narazíte na překrásně čarovné vodopády.

Vrátná dolina

Vrátná dolina leží v Národním parku Malá Fatra a je vstupní branou do nekonečně romantické přírody, která nadchne všechny turistické nadšence.

Vrátná dolina je vyhledávaným turistickým místem především pro svou bohatou vápencovou vegetaci. V oblasti Vrátné doliny narazíte kupříkladu na přírodní rezervaci Rozsutec, kde jsou nádherné lesy a bizarní skály.

Tip: Nezapomínejte na poistenie na dovolenku

Turistické tipy

Místo je v letních měsících ideální pro pěší turistiku a horolezectví, v zimě pak pro sjezdové lyžování a snowboarding. Skvělý tip na nejlepší zdejší lyžovačku, je Snilovské sedlo, kde končí kabinová lanovka z Vrátné doliny. V přímé blízkosti sedla je pak Oštiepkova mulda, kde naleznete dokonalý ráj pro všechny lyžaře.

V okolí Vrátné doliny jsou rovněž nádherné skály, které jsou často velmi originálním způsobem pojmenovány. Při toulkách tímto krajem tak například narazíte na Vysokého Mnicha nebo Velkou Sokolí Věž či Plačící Aničku.

Pokud chcete na vlastní oči vidět tyhle přírodní sochy a západ slunce v lehkém mlžném oparu, navštivte Vrátnou dolinu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Destinace, Kam na výlet, Tipy se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář: Pohádková cesta zimním rájem aneb návštěva přírody v okolí Terchové a Vrátné doliny

  1. Ana napsal:

    Byla jsem tam loni a moc se mi tam líbilo :-)

Komentáře nejsou povoleny.