Olympiádu provází kontroverze a skandály od nepaměti

shutterstock.com

Olympijské hry, které jsou letní a zimní, představují bezesporu zajímavou sportovní událost moderní doby, která se opakuje každé 4 roky. Sportovci zde předvedou ty nejlepší výkony, kterých jsou jen schopni. Ale je to vždy jen o výkonech? A co doping?

Trochu historie

Už Staří Řekové považovali sílu z pohledu sportovního výkonu za velmi důležitou. První letní olympijské hry se konaly právě v Řecku – Athénách v roce 1896. Podle dochovaných zpráv bylo jednou z disciplín starověkých olympijských her zvedání těžkých kamenů. Vždy to bylo hlavně o síle a převaze přemoci soupeře. Gladiátoři už ve starověku používali látky k povzbuzení výkonu, jako třeba směs medu s alkoholem.

Tip: Využití olympijské areálu v Londýně po skončení – hlavní důvod proč vyhráli kandidaturu!

Problémem číslo jedna je doping

I přes veškerý pokrok nese s sebou moderní doba ve sportu i některá úskalí. Je to bezesporu doping. Pro olympijské hry v Londýně není v současnosti větší hrozby než doping. Horká antidopingová linka bude k dispozici 24 hodin denně sedm dní v týdnu během olympiády. S rostoucí úrovní vědy se vyvíjejí a zneužívají také stále nové a rafinovanější zakázané látky i metody jejich použití. Odhalení a jednoznačné prokázání viny je potom velice obtížné. Případný pozitivní výsledek vede sportovce k diskvalifikaci a odebrání medaile.

Kdo má z českých sportovců největší šanci na získání medaile z olympiády Londýn 2012?

Skandály na olympijských hrách

Ani olympijské hry se v minulosti nevyhnuly skandálům, které musel řešit Mezinárodní Olympijský výbor (MOV). V současné době je i jeho členem bývalý oštěpař Jan Železný. Co je vůbec příčinou takového skandálu? Ve sportu je to doping, nebo podplácení poroty, rozhodčích, či sportovců. Některé státy z různých důvodů bojkotovaly hry, protože protestovali proti MOV a politice, nebo některé státy nebyly pozvány na olympiádu. Spory se většinou týkaly a týkají i v současnosti rozhodnutí rozhodčích či gest, ale třeba i falšování dokladů a pasů u sportovců apd.

Během své historie byly ať už letní či zimní olympijské hry v každé disciplíně předmětem skandálů a kontroverzí a asi hned tak ze sportu nezmizí. Kompletní přehled naleznete na wikipedia.org

Příspěvek byl publikován v rubrice Zaujalo nás se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.