Cyklovýlety – poznejte celý svět ze sedla vašeho kola

shutterstock.com

Prázdniny jsou tu a tak je nejvyšší čas naplánovat, kam vyrazit na letní dovolenou. Jednou z možností je cyklo dovolená. Pokud vás nebaví celou dovolenou se jen poflakovat, je to ideální způsob jak se odreagovat. Možností je celá řada u nás i v zahraničí. Které to jsou?

Cyklozájezdy

Ne nadarmo se říká, že jsme středoevropská cyklistická velmoc. Není to dáno tím, že stavíme nejdražší cyklostezky na světě, ale dle počtu cyklistů.

Jedním z důvodů je, že máme krásnou krajinu, která je členitá. Můžete si tak snadno určit obtížnost, zda máte raději kopce nebo naopak rovinu. Někdo si dá třeba cíl, že za týden navštíví na kole deset zámků.

Nicméně na kole můžete vyrazit i do zahraničí. V tomto případě už je vhodnější zvolit organizovaný zájezd. Umožní vám lépe poznat místní krajinu. Tyto cyklozájezdy se nejčastěji pořádají na 5-7 dnů. Zvláštním typem jsou pak poznávací cyklo výlety do vzdálených zemí. Můžete tak třeba navštívit Himálaj. Na tuto cestu ale již potřebuje mít dobrou fyzickou kondici. Mezi nejznámější pořadatele těchto zájezdů u nás patří brněnská cestovní kancelář Kudrna.

Cyklovýlety po republice či v zahraničí, zdroj: shutterstock.com

Jak se připravit na cyklo dobrodružství?

Důležitá je především fyzická kondice. Správní cyklisté jezdí na kole všude kam je to jen trochu možné. Ideální je tak třeba cesta do práce – častokrát jste tam na kole rychleji než hromadnou dopravou. Nicméně to zastoupit i rotoped u vás doma.

Kontrola kola před cestou by měla být samozřejmá, protože po cestě se problémy řeší špatně. Navíc některé díly ani není možné vézt s sebou. Důležitá je proto prevence a raději opotřebované díly vyměnit před cestou. Pokud nemáte dostatečné zkušenosti, raději vaše kolo svěřte do odborného servisu.

Na cestu by jste si také měli připravit dostatek místa na nutné věci. Mezi základní výbavu by měla patřit sada na opravu duší včetně pumpičky. Především při jízdě v terénu se pak mohou hodit i různé klíče na dotažení uvolněných součástek. Nezapomeňte na přilbu, která je v některých zemí povinná i pro dospělé!

Také rozhodně doporučujeme přibalit lékárničku, avšak nemusí ji mít každý účastník. U organizovaných zájezdů tyto věcí zajistí provozovatel, což patří k výhodám těchto zájezdů.

Nezapomeňte na cestovní pojištění včetně aktivních sportů

Pokud cestujete do zahraničí, budete potřebovat i cestovní pojištění. Dejte si pozor, aby obsahovalo i cyklistiku čili aktivní sporty. Někdy mají pojišťovny ještě omezení dle nadmořské výšky nebo jízdy po značených cestách či v terénu. Na pojištění nedoporučujeme šetřit, protože úrazy na kole jsou poměrně časté. Dobré pojištění seženete kolem 50-100Kč na den.

Nyní už je rozhodnutí jen na vás, zda dáte přednost aktivní dovolené nebo raději zvolíte pohodu a odpočinek.

Příspěvek byl publikován v rubrice Tipy se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.