Okružní plavby po Středozemním moři aneb jak se připravit na vaši první plavbu

shutterstock.com

shutterstock.com

Strávit letní dovolenou na okružní plavbě lodí není ještě mezi českými turisty příliš rozšířené. Tento typ cestování však postupně získává své příznivce. Pro české turisty jsou cenově i vzdáleností nejdostupnější okružní plavby po Středozemním moři. A jak taková plavba probíhá?

Průběh okružní plavby

Klasické okružní plavby nabízí spojení poznávacího zájezdu s pohodlným ubytováním hotelového typu a romantikou plavby po moři. Lodi pro okružní plavby nabízí turistům pohodlné kajuty, hodnotné stravování i řadu příležitostí k relaxaci. A to nejen vychutnání pohodové plavby na horní palubě s výhledem na moře. Vyžití zde najdou i zastánci aktivního odpočinku. Na lodi jsou k dispozici restaurace, bar, diskotéka, bazén, najdete zde i prostor pro cvičení a organizátoři nezapomínají ani na děti, pro něž je zde připraven atraktivní program.

Jak dlouho plavby trvají?

Plavby mohou být různě dlouhé, ale pokud chcete skutečně zažít plavbu, která stojí za to, rezervujte si alespoň jeden týden. V průběhu týdenní plavby loď zakotví nejméně v pěti přístavech, které mohou turisté navštívit buď samostatně nebo se mohou zúčastnit organizované prohlídky města s průvodcem.

Kolem Středozemního moře se nabízí pobřeží Itálie (Řím, Palermo, Benátky, Janov), Španělska (Barcelona, Malaga), Francie (Monte Carlo, Nice) nebo Řecka. Po zhlédnutí všech krás vybraného přístavu se turisté opět nalodí a při plavbě mohou využít všech volnočasových aktivit dostupných na lodi. Velkou výhodou takové cesty je to, že nejdelší úseky cesty mezi jednotlivými přístavy urazí loď během noci, kdy turisté nerušeně spí ve svých kajutách.

Tip: Nastoupit na plavbu můžete i při dovolené ve Španělsku

Kde se nachází nejbližší přístav?

Česká republika, jak je známo, nemá přímý přístup k moři, proto je nutné zajistit si dopravu do přístavu odkud loď vyplouvá. Většinou je nutné autem přijet do Benátek nebo Janova, tyto přístavní města jsou pro nás nejblíže. Cesta zabere zhruba 7 hodin z Brna, případně lze zvolit i letecké spojení z Prahy. Ideální je plavbu zkombinovat s dovolenou v Itálii.

Přístav Monte Carlo na Francouzské riviéře, zdroj: redakce

Přístav Monte Carlo na Francouzské riviéře, zdroj: redakce

Jak probíhá nalodění?

Chystáte se na svou první okružní plavbu? Shrňme, co vše vás před naloděním čeká.

  1. Vyberte si jednu z 15 společností specializovanou na okružní plavby po Středozemním moři a objednejte si lodní lístky na trasu, která vás v nabídce společnosti zaujala.
  2. Do přístavu, ze kterého loď vyráží, se budete muset dopravit sami. Využít můžete cesty letadlem, vlakem či vlastním automobilem. V případě dopravy osobním automobilem můžete využít placeného hlídaného parkoviště přepravní společnosti.
  3. Přiletíte-li letadlem či dojedete do přístavního města vlakem, můžete si za příslušný poplatek objednat u přepravní společnosti odvoz přímo na loď. Pokud si objednáte tuto službu, usnadní vám i starost se zavazadly, která společnost dopraví přímo do vaší kajuty.
  4. Před naloděním je třeba prokázat se na terminálu dopravní společnosti průkazem totožnosti a předložit lodní lístek. Následně, podobně jako na letišti, projdete osobní kontrolou a kontrolou zavazadel.
  5. Často přímo před vstupem na loď čeká lodní fotograf, který pořídí upomínkovou fotografii z nalodění.
  6. Po vstupu na palubu lodi budete nasměrováni do atria lodi, kde obdržíte čipovou kartu od své kajuty, do níž vás následně uvede steward.
  7. Do dvou hodin od vyplutí budete lodním rozhlasem povoláni k povinnému bezpečnostnímu školení.
  8. Zbývá už jen zorientovat se na lodi a užívat chvíle plné pohody.
Příspěvek byl publikován v rubrice Tipy se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.