Hongkong – město se zajímavou minulostí

wikipedia.org

wikipedia.org

Láká vás kouzlo orientu? V Asii leží mnoho zajímavých měst s množstvím památek i pohnutou historií. Dnes bychom vám rádi přiblížili Hong Kong. Město i stejnojmennou oblast, jejichž zajímavá historie výrazně ovlivnila současnou podobu města.

Historie

Osídlení na místě Hong Kongu je doloženo již z doby neolitu. Zprávy o dění v této lokalitě se však dochovaly až z doby, kdy do Hong Kongu přišli Evropané. Portugalští mořeplavci se zde poprvé objevili roku 1513. V nedalekém Macau Portugalci zřídili obchodní stanici.

A právě obchod se stal hlavním hybatelem všech změn v Hong Kongu a výrazně ovlivnil jeho další historii.

Na konci 17. století začala v Číně obchodovat anglická společnost. V té době Hong Kong Číně patřil. Britové nakupovali žádané čínské zboží (porcelán, hedbábí, čaj), Číňané však odmítali výměnný obchod, požadovali pouze platbu stříbrem. V honbě za finančním ziskem začali Britové do Číny dovážet a následně i pašovat opium.

Stoupající počet drogově závislých však byl trnem v oku čínské vládě. Její opatření proti pašování opia proto vedla k začátku první opiové války, která proběhla v polovině 19. století. Roku 1842 válka skončila porážkou Číny. Britové donutili Čínu podepsat smlouvu, jejímž jedním bodem bylo přenechání Hong Kongu Velké Británii.

V druhé polovině 19. století došlo ke druhé opiové válce, na jejímž konci došlo k pronájmu dalších blízkých teritorií Velké Británii, a to na 99 let.

V průběhu britské nadvlády se z Hong Kongu stalo centrum obchodu s vysoce frekventovaným přístavem. Město rostlo a osídlení se zahušťovalo. Aktuálně patří Hong Kong k nejdůležitějším světovým střediskům obchodu a bankovnictví.

V roce 1997 vypršela 99tiletá lhůta pronájmu čínských území Velké Británii. Ruku v ruce s ním došlo také k dohodě o Hong Kongu. Britská koloniální vláda zde skončila a Hong Kong se stal zvláštní administrativní zónou Číny. S Čínou má například společnou zahraniční politiku i obranu země. Podle pokrokové dohody z roku 1997 si však může Hong Kong uchovat po dobu 50ti let Brity zavedený kapitalistický režim i životní styl.

Podnebí

V Hong Kongu panuje subtropické klima. Léta jsou horká a vzhledem k bezprostřední blízkosti moře je tu velmi vlhko. Letní teploty vlhkost vzduchu ještě umocňuje, proto se zde může zdát nesnesitelně teplo.

Naopak v zimě tu prakticky neznají mrazy. Proto pro turisty z mírného pásma je nejpříjemnější dobou k návštěvě Hong Kongu období od listopadu do ledna.

Jazyk

Úředními jazyky jsou čínština a vzhledem k předchozí britské kolonizaci také angličtina. Upomínkou na bývalou britskou nadvládu jsou dvojjazyčné nápisy v čínštině a angličtině. Pro turistu to má velkou výhodu, bez problémů se tu domluví anglicky. Nejrozšířenějším jazykem je však kantonština, což je jihočínský dialekt.

Jak se tam dostanete?

Počet přímých spojení z Prahy do Číny se postupně rozšiřuje, ale zatím České aerolinie nemají v plánu tuto linku zavést. Můžete však s nimi využít letenky s přestupem v Římě nebo v Moskvě.

Využijte tak raději přímých letů z některého většího evropského letiště. Nejlevnější letenky do Hong Kongu koupíte již od 13 000 Kč.

Pozoruhodná místa v Hong Kongu

Hong Kong je velmi rozmanité město. Naleznete tu velké množství výškových budov, ať už administrativních nebo obytných vzhledem k vysoké hustotě obyvatelstva. Ale zároveň na území Hong Kongu existují místa s rybářskými domky, které se mnoho neliší od podoby Hong Kongu před 150 lety.

Pokud byste chtěli mít město jako na dlani, vydejte se na Victoria Peak. Z vrcholu kopce je výhled na celé město, jeho výškové budovy, ale dohlédnete i za hranice města.
Kromě business čtvrtí se v centru města nachází také rozlehlý park s fontánami a vodním ptactvem.

Nádherné výhledy na záliv Victoria si můžete užít během procházky po pobřežní promenádě Tsim Tsa Tsuj.

Tsim Tsa Tsuj, zdroj: wikipedia.org

Tsim Tsa Tsuj, zdroj: wikipedia.org

Milovníky přírody nadchnou přilehlé národní parky s množstvím zeleně i zvířat a především s nádhernými výhledy na moře.

Ve městě jsou velkým lákadlem trhy a v 8 hodin večer každodenní Symfonie světel. Za doprovodu hudby probíhá pohyblivé osvětlení mrakodrapů, což slibuje nádhernou podívanou.

Lantau – nachází se zde obří socha sedícího Budhy. I zde si mohou turisté užít nádherné výhledy nebo projít rybářskou vesničku.

Co si přivést z cesty?

Z tohoto jihočínského města si můžete přivést řadu originálních dárků. Kromě typických suvenýrů jako jsou různé postavičky nebo modely významných staveb je také možné zakoupit elektroniku za výhodnější cenu než v Evropě. Především se to týká různého příslušenství pro všechny možné přístroje.

Příspěvek byl publikován v rubrice Destinace se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.