Nové letiště Vodochody bude nabízet služby nízkonákladových společností

Téma týkající se letiště, které vzniká v místech soukromého letiště společnosti Aero, se objevuje v diskuzích odborníků i široké laické veřejnosti. Jeho provoz je odhadován na úctyhodné číslo 3,5 milionu cestujících odbavených každý rok. Může být vítaným řešením pro všechny, co ke svým cestám upřednostňují využití služeb nízkonákladových leteckých společností. Na ty se chce nově vznikající letiště totiž zaměřit.

Cílem plánů je vybudování mezinárodního letiště pro veřejnost, které bude moci nabídnout to, co není možné nalézt v rámci letiště v Ruzyni, které je pro spoustu nízkonákladových společností velmi drahé v otázce poplatků. Zahájení provozu vodochodského letiště je naplánováno na přelom roku 2012 a 2013.

Záměr se nesetkal s pozitivní odezvou

I když jsou tyto plány vítaným řešením pro spoustu cestujících, kteří pravidelně služeb letiště využívají, obyvatelé obcí, kterých se výstavba dotkne, proti konceptu velmi kriticky vystupují. Vznikla proto iniciativa s názvem Stop letišti Vodochody, která se v několika shrnujících bodech staví proti stavbě. Ve svém prohlášení se zaobírá zdravím občanů, hlukovou zátěží, dopravním kolapsem, znehodnocením majetků a nebezpečností leteckého provozu.

Váš názor nás zajímá: Jaký máte názor na stavbu letiště? Jste pro (nová pracovní místa, levnější cestování) nebo naopak proti (hluk, kolaps dopravy, nadbytečnost)? Podělte se s námi o váš názor v komentářích.

Letiště Vodochody v číslech

I když je zahájení provozu plánováno nejdříve až na konec roku 2012 (tento termín se s největší pravděpodobností nestihne), již nyní vznikají odhady, jak bude letiště fungovat. Zde je základní výčet v číslech:

  • ročně přepraví 3,5 milionu cestujících
  • běžný letecký den bude znamenat provoz 141 letadel
  • 3 miliardy Kč použije investiční skupina Penta pro vybudování konečné podoby letiště

Letiště Vodochody víří stojaté vody diskuzí ohledně českého vzdušného prostoru. Odborná i laická veřejnost se rozdělila na dva nesmiřitelné tábory, kteří výstavbu podporují, nebo kritizují. V druhém jmenovaném případě tak vznikají studie, které odhalují chyby a nedostatky plánů výstavby.

Příspěvek byl publikován v rubrice Doprava se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.