10 tipů, jak si užít dovolenou bez velkých starostí

Občas mohou na dovolené nastat situace, které zkazí celkový dojem z volných dní. V některých případech se dá problémům úspěšně vyvarovat. Proto je dobré před odjezdem na dovolenou promýšlet i scénář možných nastalých situací.

V tomto článku vám přinášíme 10 tipů, jak si užít dovolenou, aniž by ji cokoliv překazilo. Pokud se zaměříte na prevenci, budete mít jistotu, že vás nepostihnou běžné malé i velké starosti, s nimiž se nepřipravení turisté na dovolené potýkají.

1/ Uzavřete cestovní pojištění

Uzavřená pojistka léčebných výloh je základem, na který byste měli myslet v prvé řadě. Úrazy jsou mnohdy dílem vteřinové nepozornosti nebo shody náhod, a však ošetření u lékaře v zahraničí může domácí rozpočet poznamenat i na spoustu dalších měsíců po návratu.

2/ Vytvořte si seznam důležitých kontaktů

Před odjezdem si vyhledejte kontaktní údaje, které by se vám mohly hodit. Dobré je tedy vědět spojení na český konzulát v dané zemi a telefonní čísla na složky záchranného systému.

3/ Dejte o své cestě vědět Ministerstvu zahraničí

Registrace probíhá na portále drozd.mzv.cz, kde udáte například emailové spojení, na kterém vás bude MZ kontaktovat o případných nepokojích v zemi, kde se právě nacházíte.

4/ Vezměte si základní léky

Ať už se jedná o obyčejný lék proti horečce nebo o černé uhlí na střevní obtíže, nezapomeňte si udělat malou lékárničku, která bude v případě zdravotních problémů vaší první pomocí.

5/ Mějte dostatek peněz

I když máte dovolenou s all inclusive servisem, mějte finanční rezervu, která pomůže pokrýt nenadálé výdaje.

6/ Neberte si sebou zbytečně moc cenností

I když je doma nosíte běžně, na dovolené je nebudete potřebovat. Řeč je o špercích, kvůli kterým se můžete stát obětí přepadení apod.

7/ Mějte dostatek informací o cestovní kanceláři

Prověřte si kancelář, se kterou hodláte vycestovat. Zkontrolujte především to, že je cestovní kancelář pojištěna proti úpadku, nechejte si od zástupce společnosti ukázat potvrzení.

8/ Zbytečně neriskujte

Dovolená je obdobím, které láká k prožití mnohých dobrodružství. Uvažujte však střízlivě a vždy berte ohled na svůj aktuální zdravotní stav a celkové schopnosti.

9/ Dávejte pozor na doklady

Osobní doklady mějte vždy na očích. Nenechávejte je jen tak bez dozoru ani na hotelovém pokoji. Často kontrolujte, že je máte v pořádku, a pokud to není nezbytně nutné, zbytečně je nevytahujte.

10/ Vezměte si delší volno

Nikdy nevíte, co se může stát. Letadlo může mít zpoždění kvůli špatnému počasí, autobus zas kvůli uzavřeným silnicím. Necháte-li si po termínu plánované dovolené ještě 2 až 3 dny rezervu, nebudete se muset stresovat, když se něco v plánu pozmění. Stejně tak si odpočinete po cestě zejména pokud letíte z druhé strany světa.

Dovolená bez starostí je snem mnohých. Někteří však přípravu na dovolenou zbytečně podcení. Nenechávejte nic náhodě a pohodu na své dovolené si dostatečnou přípravou pojistěte.

Příspěvek byl publikován v rubrice Tipy se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.