Jaké jsou nejvyšší budovy světa v roce 2011?

Při cestách do zahraničí je možné zhlédnout stavby, které svou výjimečností doslova berou dech. Zářným příkladem jsou i nejvyšší budovy světa. Ptáte se, jaké to jsou? Odpověď přinesou následující řádky.

Vysoké budovy jsou velmi unikátní stavby, jejichž konstrukce je promyšlená do posledního detailu. Musí odolávat povětrnostním podmínkám a být adekvátním zázemím pro všechny účely, k nimž byly vybudovány.

Vyhrává Dubaj

Aktuálně stojí nejvyšší budova světa v Dubaji. Ta se jmenuje Burdž Chalífa a své obdivovatele uchvacuje výškou 828 m. Pokud byste se chtěli podívat na střechu této jedinečné budovy, museli byste překonat 162 podlaží. Druhé místo v tomto pomyslném žebříčku zaujímá Tchaj-pej 101, ta se pyšní  výškou 509 m a stojí ve městě Tchaj-pej na Tchaj-wanu. Na třetím místě se nachází Shanghai world financial center, jak už název napovídá – naleznete ji v Šanghaji. Hodnota její výšky čítá celých 492 m.

V budoucnu se bude hlásit o slovo i Saudská Arábie

Aktuální plány počítají, že stávající žebříček se časem pozmění. V Saudské Arábii má být totiž vybudován mrakodrap, jehož nejvyšší patro se bude tyčit ve výšce více jak jednoho kilometru. Stavba se bude jmenovat Jeddah Tower a projekt by měl spolknout více než 1,2 miliardy dolarů. Bude umístěna na pobřeží Rudého moře, přesněji u města se stejnojmenným názvem – tedy Jeddah.

Mrakodrapy patří k nejzajímavějším stavbám, které kdy byly vyprojektovány. Může za to především jejich výška, díky které je celkové vzezření stavby dechberoucí a poetické, protože mrakodrapy vypadají, jako by se dotýkaly samotného nebe.

Příspěvek byl publikován v rubrice Zaujalo nás se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.