Chodci jsou nejvíc ohroženou skupinou účastníků silničního provozu, ti neviditelní dvojnásob. Ještě horší je to v případě dětí. Přitom pokud se chodec zviditelní některým z reflexních prvků, jeho šance na silnici se mnohonásobně zvýší. Reflexní vrstva odráží světlo až do vzdálenosti 200 m, což řidiči úplně stačí k přiměřené reakci na kolemjdoucí nebo přecházející osobu.
Reflexní vesta je součástí povinné výbavy
Zvykli jsme si vozit v automobilu vestu pro případ, že bychom museli v případě poruchy nebo nehody vstoupit do vozovky. V našem státě je jedna reflexní vesta součástí povinné výbavy vozidla. Bohužel náš zákon pamatuje jen na řidiče, ostatní spolujezdci vestu mít nemusí, i když často i oni v takové situaci opouští automobil.
Jak jsou na tom ostatní evropské státy
V Evropě jsou pravidla silničního provozu v různých zemích odlišná, a to i v případě viditelnosti na silnici. Zatímco například v Belgii, Chorvatsku či Litvě stačí, stejně jako u nás, když má vestu jen řidič, jsou země, kde musí mít reflexní vesty všichni, kdo jedou ve vozidle, stejně jako chodci či motocyklisté. Je to mimo jiné Slovensko, Slovinsko, Rumunsko, Bulharsko, Polsko, Maďarsko, Lucembursko, Lotyšsko, Finsko, Estonsko, Itálie nebo Francie. Všude tam, jestliže vystoupí kdokoliv z auta na silnici bez reflexní vesty, hrozí vysoké pokuty.
V Rakousku má povinnou reflexní vestu jen řidič a u ostatních spolujezdců je jen doporučována. Jestliže ale nemáte správnou barvu – oranžovou – jste bráni, jako byste ji vůbec neměli.
Chraňte si své děti
Bez ohledu na zákony se vyplatí vozit v autě reflexní vesty pro všechny, kdo v něm jezdí. Myslete především na vaše děti, ty může projíždějící automobil za snížené viditelnosti snadno přehlédnout. Když jim vyberete některou z vest s obrázky zvířátek, jistě ji budou nosit s oblibou nejen na cestách, ale klidně i při cestě do školy nebo na výletě.