Představujeme maďarské lázeňské město Sárvár

sarvarfurdo.hu

sarvarfurdo.hu

Maďarsko se stává stále oblíbenější turistickou destinací. Tato země má totiž hodně co nabídnout. Maďarsko láká na historické skvosty, nádhernou přírodu a samozřejmě také na termální lázně. V tomto článku vám představíme lázeňské město Sárvár. Právě sem totiž míří podstatná část turistů – důvod je jasný – žene je sem touha poznat to nejlepší z Maďarska. Co vše tedy může Sárvár nabídnout?

Sárvár – základní informace

Město Sárvár leží západní části Maďarska, nedaleko hranic s Rakouskem. Nejedná se o příliš velké město, protože ho stále obývá zhruba 20 000 obyvatel. Místo, kde se Sárvár nachází, bylo osídleno již v dobách neolitu. Byla zde dokonce osada starých Slovanů a v dobách Římské říše byl Sarvár významnou vojenskou křižovatkou. Město se rozvíjelo i ve středověku, kdy zde byla vybudována dominanta města – hrad Nádasdy-vár. Zajímavostí je, že termální lázně, které patří k největším turistickým lákadlům současnosti, byly postaveny teprve nedávno.

Jak do Sárváru?

Sárvár je od Prahy vzdálen necelých 460 km, od Brna dělí Sárvár přibližně 260 km. Z České republiky tedy rozhodně není problém se do tohoto města dostat. Asi nejpohodlnější je doprava vlastním automobilem. Trasa vede z větší části po dálnicích a silnicích vyšších tříd. Z Prahy trvá cesta zhruba 6 hodin, z Brna budete na místě za tři hodiny. Můžete také zvolit jeden z mnoha poznávacích zájezdů, jehož součástí je návštěva tohoto města.

Na Sárvár si vyhraďte několik dní

Sárvár a jeho okolí je ideálním místem pro trávení aktivní dovolené. Proto, pokud se pro Sárvár rozhodnete, vyhraďte si několik dní.

Termální lázně i jako vícedenní pohoda

Sárvár to jsou především jedny z nejmodernějších termálních lázní v Maďarsku. Postaveny byly nedávno – v roce 2002. Jedná se o komplex světové úrovně, který uspokojí i ty nejnáročnější. Lázně a přilehlý park zabírají celkovou plochu 55 000 m2 z čehož vodní plocha zaujímá 3 600 m2. V lázních si můžete užít sílu dvou léčivých pramenů. První vyvěrá z hloubky 1 200 metrů a má teplotu 43 °C, druhý vyvěrá z 2 000 metrů a jeho teplota je 83 °C. Lázně nabízí kromě několika bazénů, také rozmanité wellness služby jako říši saun, přímořskou zahradu, solárium, masáže a další. Na své si zde tedy přijde celá rodina. Počítejte s tím, že zde strávíte i několik hodin – obvykle celý den či dva. Místní vody pomáhají při léčbě pohybového ústrojí a také při gynekologických obtížích.

Prohlídka města vás nadchne

V Sárváru můžete obdivovat celou řadu historických ale i přírodních památek. Vaší pozornosti nesmí uniknout hrad Nádasdy-vár, který je spojen „krvelačnou“ hraběnkou Alžbětou Báthoryovou. V hradu si můžete prohlédnout sbírku zbraní, zajímavostí je exponát tiskařského lisu, který zde byl vynalezen.

Od hradu se můžete vydat do přilehlého aboreta, ve kterém se nachází na 350 rozličných druhů stromů a keřů. Aboretum je ideálním místem pro rekraci. Přímo ve městě se nachází jezero Csónakázó. Jedná se o soustavu několika jezer, které dohromady vytváří úžasnou scenérii a je ideální pro lehčí turistiku. Užít si na nich můžete romantickou projížďku na člunu. Pokud máte rádi vodní sporty, měla by vás zajímat řeka Rába, která teče podél města.

Do okolí na kole, pešky nebo autem

Za pozornost stojí i blízké okolí města. Navštívit můžete malebná městečka Szombathely či Köszeg. Nedaleko leží také osada Örség, která je známá svými řemeslnými dílnami. Navštívit můžete také úchvatný hrad Sümeg.

Příspěvek byl publikován v rubrice Tipy se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.