Žilina – město, které stojí za návštěvu

zdroj: shutterstock.com

shutterstock.com

Za historickými památkami ani nádhernou přírodou není nutné jezdit daleko. Mnoho krásných míst najdete v České republice nebo na sousedním Slovensku. Dnes si přiblížíme krásy Žiliny, která je pro svůj půvab nazývána také Perlou na Váhu.

Kde leží Žilina?

Žilina se nachází necelých padesát kilometrů od hranic s Českou republikou. Leží na soutoku řek Váh a Kysuce a jedná se o čtvrté největší slovenské město. Pokud byste cestovali z ČR autem, bude nejpohodlnější jet přes Brno a Trenčín. Žilina se může stát přímo cílem vaší cesty, protože město je nejen krásné, ale je i výhodným výchozím bodem pro výlety do okolí.

Ideální výchozí místo pro cesty do okolí

V blízkém okolí Žiliny můžete navštívit několik zajímavých hradů, ale také vyrazit do přírody. Žilina leží na pomezí několika přírodních parků. Ideální je tak zde strávit alespoň 3 dny, prohlédněte si nabídku levného ubytování v Žilině.

Žilinou také budete projíždět, pokud se vydáte na dovolenou do Tater nebo do vyhlášených slovenských termálních lázní. V tom případě si naplánujte v Žilině alespoň zastávku. Její historické centrum opravdu stojí za to.

Historie Žiliny

První písemné zmínky o Žilině pochází již z počátku 13. století. Ale je zřejmé, že toto výhodné místo na soutoku řek bylo obydleno již dříve. Nálezy vypovídají o osídlení již ze starší doby kamenné.

V první polovině 14. století se Žilina stává královským městem. Město se velmi rychle rozvíjí a vzniká velké množství staveb. Řada z nich krášlí historické centrum dodnes. Na počátku 14. století například začíná vyrůstat náměstí, dnes zvané Mariánské, které je vyhlášené za památkovou rezervaci.

V současné době je Žilina významným dopravním i průmyslovým centrem a sídlem univerzity.

Historické památky

Historické centrum města je velmi ucelené a dýchne na vás neopakovatelnou atmosférou. Určitě neopomeňte Mariánské náměstí, které lemují domy s podloubím. V romantických zákoutích podloubí si můžete vychutnat kávu či zákusek v některé z kaváren. Na náměstí vás upoutá kostel Obrátenia sv. Petra a Pavla a klášter kapucínů. Velmi zajímavou budovou je také stará radnice v rohu Mariánského náměstí. Kde se konají svatební obřady v Žilině.

Kostel Sv. Pavla na Mariánském náměstí, zdroj: wikipedia.org

Kostel Sv. Pavla na Mariánském náměstí, zdroj: wikipedia.org

Za symbol města je ale považována jiná sakrální stavba ležící nedaleko Mariánského náměstí. Je to Kostel nejsvětější trojice, který byl postaven již v roce 1400 a přilehlá Burianova věž. Významný je dále kostel svaté Barbory a kostel svatého Štěpána s nádhernými stropními freskami.

Mariánské náměstí a náměstí A.Hlinku spojují malebné Farské schody a Farská ulička.

Na okraji města leží další významná památka Budatínský zámek. Ten vznikl v druhé polovině 13. století jako strážný hrad. V současné době v zámku sídlí Povážské muzeum, které návštěvníky zaujme světově ojedinělou expozicí věnovanou drátenictví.

Muzea a galerie

Kromě Povážského muzea v Budatínském hradě naleznete v Žilině ještě další expozice. Poblíž historického centra naleznete Muzeum židovské kultury. Židovskou obec v Žilině připomíná také místní synagoga a židovský hřbitov.

Milovníci umění ocení sbírky Povážské galerie umění. Současné výtvarné umění lze obdivovat v kulturním centru Stanica – Záriečie, které vzniklo v bývalé železniční budově.

Parky

Unaveni kulturními dojmy můžete nabrat síly obklopeni zelení. Můžete se vydat buď do největšího žilinského parku Ľudovíta Štúra nebo zamířit do městského lesoparku Chrasť. Ideální místo k seznámení.

Příspěvek byl publikován v rubrice Destinace se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.