Rhodos aneb Růžový či Ibiškový ostrov

shutterstock.com

shutterstock.com

Plánujete již letní dovolenou? Láká vás cesta za jižním sluncem? To pravé pro vás může být Rhodos, který je pro množství slunných dnů nazývám též Slunečním ostrovem a pro omamné vůně linoucí se z rozmanité vegetace ostrova je rovněž přezdíván ostrov Růžový či Ibiškový.

Chcete-li strávit dovolenou v Řecku, nabízí tento ostrov řadu předností, a proto patří k nejnavštěvovanějším mezi českými turisty.

Poloha ostrova

Ostrov Rhodos se stejnojmenným hlavním městem náleží k řeckým ostrovům, konkrétně k ostrovům Dodekanéským, z nichž je rozlohou největší. Ostrov se nachází již velmi blízko tureckému pobřeží, proto se turistům nabízí během dovolené na Rhodu i možnost výletu do této zajímavé země.

Na Rhodos se můžete dopravit trajektem, některé sem míří přímo z řeckého Pirea. Pohodlnější cestování se však nabízí letadlem díky mezinárodnímu letišti Diagoras, které se nachází přímo na ostrově. Z Prahy na Rhodos trvá let průměrně  2 hodiny a 40 minut a letadlo překoná zhruba 2 200 km. Dovolenou na Rhodosu nabízí řada cestovních kanceláří, stačí si vybrat a získat slevu za včasnou rezervaci. Můžete ale také počkat na last minute nabídku, která bývá mnohdy ještě výhodnější.

Klima

Rhodos se může pyšnit 300 slunečnými dny za rok. Nejpříznivější podmínky pro dovolenou jsou zde od května do října, kdy spadne naprosté minimum srážek. Ostrov zároveň nabízí příjemné klima i během letních prázdnin. Přestože průměrné teploty v červenci a srpnu dosahují k 30-35 °C, díky větru vanoucího od moře a nízké vlhkosti vzduchu zde nezažijte pocit nesnesitelného vedra. Během letních měsíců klesá v noci teplota přibližně ke 20°C, které přímo zvou k příjemným večerním procházkám.

Památky

Rhodos svým návštěvníkům nabízí i velké množství výletů za historickými památkami. Naprostým skvostem je historické centrum, tzv. Staré město, hlavního města Rhodu, které je zařazeno na seznam památek UNESCO. Velice zajímavé jsou také pozůstatky antického města Kamiros. Vydat se můžete také do romantického městečka Lindos s vlastní akropolí, zajímavou architekturu najdete i v přístavu Mandraki. Nádherný výhled na moře i exkurzi do minulosti vám nabídne hrad Monolithos.

Cestování po ostrově

Po ostrově se můžete přepravovat hromadnou dopravou, ale mnohem pohodlněji a cenově výhodně i díky půjčovnám automobilů. Zapůjčeným automobilem můžete během jednodenních výletů dosáhnout na libovolný turistický cíl na ostrově, ať už se zajímáte o návštěvu historických památek, odlehlých pláží či pokud vás láká hornaté a turismem téměř nedotčené vnitrozemí ostrova.

Ve vnitrozemí lze doporučit návštěvu Údolí motýlů, pštrosí farmy a dalších přírodních zajímavostí. Směrem na jihovýhod se nachází pohoří Ataviros s nejvyšším vrcholem ve výšce 1216 m.n.m. a s nádherným rozhledem po celém ostrově.  Kopce jsou z velké části porostlé bujnou vegetací.

Pláže

Na Rhodu najdete všechny typy pláží. Od oblázkových na severním pobřeží ostrova přes smíšené pláže až po písčité pláže. Na jihovýchodě ostrova se nachází romantické zátoky s písčitými plážemi, dunami a velmi pozvolným vstupem do vody, což ocení hlavně rodiny s menšími dětmi. Na jihu ostrova se nachází vyhlášená písčitá pláž Prasonisi, která je rájem surfařů.

Příspěvek byl publikován v rubrice Destinace se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.