Vybíráme batoh na cestování do města či přírody

shutterstock.com

Nenahraditelnou pomůckou každého nadšence turistiky je batoh. Ale s nesprávně vybraným batohem vás začnou brzy bolet záda a budete mít otlačená ramena. Abyste tomu předešli, věnujte výběru batohu velkou pozornost. Výběr totiž ovlivní, jak pohodlný bude váš výlet a jaké si z něho odnesete zážitky.

V současné době jsou k dostání batohy anatomicky tvarované a k zádům velmi šetrné. Ale než budete batoh kupovat, měli byste si promyslet, k čemu jej chcete využívat a jaké by měl mít parametry. Pak stačí navštívit specializovaný obchod a vybrat si nejen z pestré nabídky designů, ale také barev. Volba značka záleží na vás, můžeme doporučit například batohy adidas.

Důležitý faktor – velikost

Při výběru batohu se budete rozhodovat hlavně podle jeho velikosti. Musíte popřemýšlet, na jak dlouhé výlety budete batoh využívat – jednodenní či týdenní. Batoh by neměl mít zbytečně velký, ale měl by mít takovou velikost, aby se do něj vešly všechny potřebné věci.

DEUTER Guide Lite 32 Moss/Anthracite doporučená cena 2390Kč, zdroj: mall.cz

Chcete-li se vydat na jednodenní túru po okolí, vystačíte si s batohem o objemu do 50 litrů. Pokud ale preferujete několikadenní pobyty v přírodě, volte spíše batohy s objemem od 60 do 80 litrů. Do takových batohů můžete snadno dát spacák, ale i stan.

Jaký vybrat nosný systém?

K dostání jsou na trhu tři základní konstrukce batohů, které se liší podle využití. První variantou jsou krosny s vnějším horním rámem, které jsou však na ústupu. Dále jsou k dostání batohy bez výztuhy a batohy s vnitřní výztuhou. Podle toho se dále batohy rozdělují dle specializace:

  • horolezecký
  • cyklistický
  • cestovní
  • expediční
  • a mnoho dalších

Kvalitní nosný systém rozhoduje o pohodlnosti nošení batohu. Hmotnost by se měla rozdělit na ramena a bedra, přičemž na bedrech by měla být zátěž o něco vyšší. Pohodlnost zajišťují i bederní pásy či nosné ramenní popruhy.

Boll Nomad black/anthracite doporučená cena 1795Kč, zdroj: heureka.cz

Pestrá nabídka materiálů

Použité materiály jsou důležité hlavně kvůli životnosti a také hmotnosti. V neposlední řadě ovlivňují vzhled a cenu batohu. Nejčastěji jsou používány materiály Urtex, Plastex, Cotex a Cordura. Ve vlastnostech se nijak razantně neliší. Jedná se o vysoce pevné materiály, které jsou odolné jak proti protržení, tak i oděru.

Adidas nabízí širokou nabídku produktů pro sportovce například sportovní podprsenka adidas a další naleznete zde.

Kvalitní batohy jsou sešity pevnou nití, u nichž netrží protržení švů jako u levnějších variant. Důležité je, aby byl materiál nepromokavý, protože nikdy nevíte, kdy vás během túry přepadne déšť. Praktické je také nepropustné a omyvatelné dno.

Příspěvek byl publikován v rubrice Tipy se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.