V letadle už nebudete muset vypínat mobilní telefony

shutterstock.com

shutterstock.com

Cestování letadlem je velice pohodlné, dnes už i cenově dostupné téměř pro každého, ovšem mělo jednu obrovskou chybu. Ve světě moderních technologií, kdy je každý zvyklý být neustále na příjmu, znamenala cesta letadlem přerušení této zvyklosti. Telefon či tablet musel být po celou dobu vypnut. Nyní se ale vše změní!

Režim letadlo po celou dobu letu

Začátkem roku povolila americká organizace FAA (Dozor nad civilním letectvím) provoz zařízení v leteckém režimu na území USA. Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA) se připojila na začátku prosince 2013 upravila předpisy pro používání mobilních telefonů a tabletů na palubách letadel.

Díky změně bude možné mít tablety i mobilní telefon či čtečku zapnuty po celou dobu letu, nikoliv ale v běžném režimu, ale ve speciálním režimu letadlo. V režimu letadlo není možný přístup na internet a tak nehrozí, že by došlo k ohrožení bezpečnosti letu. Až dosud bylo nutné telefon zcela vypnout a zapnout až po výstupu z letadla. To oceníte zejména na delších linkách. Jednou z takových je například let do Melbourne.

Změna se již připravuje

Změnu předpisu jistě vítají hlavně všichni cestující a letecké společnosti se proto snaží, aby bylo možné změnu provést co nejdříve. Na palubách letadel v Evropě budete moci mobilní telefony, tablety i čtečky v režimu letadlo používat cca za dva až tři měsíce. Provozovatelé totiž musí nové povolení zakomponovat do leteckých příruček.

O plnohodnotném využití se jedná

EASA chce zajít ještě dále. Eurokomisař pro dopravu Siim Kallas naznačil, že Evropská agentura pro bezpečnost letectví bude řešit i možnost povolení plnému používání telefonů, tabletů i k telefonování, posílání zpráv i k připojení na internet během letu. Jednání jsou ale v počátcích, takže si na tento luxus budeme muset ještě chvíli počkat. Avšak v některých zemích je dnes již připojení k internetu na palubách letadel běžné (uvádí se, že v USA se lze připojit ve 2/3 spojů).

Příspěvek byl publikován v rubrice Zaujalo nás se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.