Připravte se na dovolenou: Vybíráme vhodná zavazadla

Zdroj: shutterstock

Cestování bez zavazadla je pro většinu lidí nemyslitelné. Jen opravdu pár z nás dokáže cestovat nalehko bez zavazadel. Pro ostatní tu máme několik tipů, jak vybrat správnou cestovní tašku, aby bylo cestování zase příjemnější.

Cestovních tašek najdeme v každém obchodu i e-shopu desítky. Na první pohled se liší především barvou, tvarem a velikostí. Podle čeho dalšího však ještě vybírat?

Musí vydržet hrubé zacházení

Cestovní tašky či kufry musí vydržet i poněkud hrubší zacházení – při překládání zavazadel na letištích, ale i během obyčejného házení tašky na horní úložní prostor v kupé vlaku. Nedívejte se tak pouze na nejnižší cenu nebo líbivý design. Může se Vám to vymstít a je nepříjemné na cestách shánět náhradní zavazadlo.

Obzvlášť pro letecké zájezdy doporučujeme volit skořepinové kufry, které drží tvar a dobře chrání vaše věci. Nicméně i tak se vyvarujte přepravě křehčích věcí a zejména notebooky či foto-techniku doporučujeme nikdy do odbavovaného zavazadla nedávat.

Zvolte správnou velikost

Mezi taškami můžete vybírat z nesmírného množství velikostí. Je důležité si říci, k čemu tašku budete potřebovat a kolik věcí si chcete vzít. Poté je vhodné zvolit o něco větší, protože místa není nikdy dost, obzvlášť když se budete vracet s dovolené se suvenýry.

Tašky a kufry pro nízko-nákladové cestování

Zvláštní kapitolou jsou tašky či kufry pro nízko-nákladové cestování. Společnosti jako RyanAir, WizzAir či EasyJet zahrnují v ceně letenky pouze kabinové zavazadlo. Odbavované zavazadlo se platí zvlášť a nezřídka může převýšit cenu letenky. Proto je vhodné při tomto způsobu cestování volit optimální velikost, která je daná na maximálně 55cm x 40cm x 20cm.

Dejte si pozor na povolený obsah příručního zavazadla!

Záleží na vás, zda zvolíte cestovní tašku, která je tvárná a lze ji snadno deformovat do připravené klece na kontrolu velikosti (ne vždy tato kontrola probíhá, většinou namátkově). Nicméně drtivá většina výrobců se těmto limitům přizpůsobila a nabízí speciální kufry právě pro kabinové zavazadlo. Máte tak jistotu, že bude vše v pořádku.

Kolečka či popruhy přes rameno

Přemýšlejte také nad tím, jak svoji tašku budete nosit. Nejčastěji užívanou variantou je popruh přes rameno. Po delším nošení vás však mohou bolet záda a popruh se bude nepříjemně zařezávat do ramene.

Řešením mohou proto být tašky a kufry na kolečkách, ve kterých si můžete dovolit převážet i těžší předměty. Hodí se zejména pokud na místě cestujete hromadnou dopravou.

Vzhled až na posledním místě?

Mělo by to tak být, protože sebelepší kufr při běžném cestování stejně poškrábete či se něco ulomí. Mnohem důležitější je pohodlná manipulace, obzvlášť u kufrů pro ženy. Narozdíl od kufru cestovní tašku nosíte většinou u sebe, takže tam je samozřejmě vzhled důležitější parametr.

Příspěvek byl publikován v rubrice Tipy se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.