Poznejte Balaton neboli maďarské moře

zdroj: pixabay.com

zdroj: pixabay.com

Příjemná, nostalgická, dobrodružná, exotická, sportovní, relaxační nebo poznávací může být vaše dovolená v Maďarsku u jezera Balaton. Kdysi velmi oblíbená prázdninová destinace opět přitahuje stále více českých turistů a má rozhodně čím.

Maďarské moře

Čistá, teplá, nazelenale modrá voda v mělkém jezeře, největším v Evropě, láká ke koupání a provozování vodních sportů několik měsíců v roce, od května do října. První lázně a letní vily pro společenskou smetánku začaly u Balatonu vznikat již v druhé polovině 18. století. V 70. a 80. letech zažívala rozkvět rekreace v soukromém ubytování. Severní břeh jezera je klidnější, lemovaný Badačonskými vrchy s vinicemi. Na jižním břehu živě pulsují rušná letoviska.

Keszthely

Příjemné a pohledné univerzitní městečko na západním konci jezera nabízí příjemné procházky a útulné restaurace s místními specialitami. V Keszthely a okolí přitahuje pozornost několik zajímavostí – novobarokní zámek Belváros, Lovecké muzeum a Muzeum železničních modelů. Město žije bohatým kulturním životem, konají se zde různé slavnosti a festivaly.

Keszthely, zdroj: pixabay.com

Keszthely, zdroj: pixabay.com

Sportovní vyžití a koupání se odehrává na třech udržovaných plážích s pronájmem loděk a vybavení na windsurfing. Kromě dopravy vlastním autem, se dá pohodlně do Keszthely dostat autobusem, vlakem i letadlem. Najít ubytování v Keszthely není žádný problém, je zde řada různých možností – kemp, ubytování v soukromí, penziony, hotely.

Siofók

Maďarským Las Vegas je největší a nejživější město u Balatonu Siofók se spoustou zábavních podniků. Oblíbený cíl hlavně mladých návštěvníků nabízí povyražení nejrůznějšího druhu. Kromě možností gastronomických zážitků, opalování a koupání na pláži jsou zde také herny, kasina, striptýzové bary, diskotéky.

Balatonfüred

Nejstarším lázeňským městem s léčivými prameny u Balatonu je už od 17. století Balatonfüred. Atmosféra je poklidná, lázeňští hosté se mísí s turisty. Ve městě i na pláži se odehrává řada kulturních a sportovních akcí. Asi nejznámější je tradiční Anenský ples, který poutá pozornost lázeňských hostů poslední sobotu v červenci. Na jezeře se konají jachtařské a plavecké závody. Možností ubytování v Balatonfüred je opět celá řada.

Přírodní zajímavosti v okolí Balatonu

Milovníci klidu a přírody si přijdou u Balatonu také na své. Asi 8 km od městečka Keszthely se nachází druhé největší termální jezero na světě – Hevíz. Jeho teplota neklesá pod 30 stupňů ani v zimě, na jeho hladině kvetou tmavě fialové egyptské lotosy, nad vodou byly vybudovány půvabné dřevěné stavby.

Hevíz neboli egyptský lotos, zdroj: pixabay.com

Hevíz – egyptské lotosy, zdroj: pixabay.com

Nedaleko vesnice Zalavár na severovýchodním břehu, na území, jemuž se říká Kis-Balaton, vznikl ráj ptáků a ornitologů. Návštěvníci dojdou po dřevěném mostě na ostrov Kanyavár, kde mohou pozorovat ptáky sami. Další místa je možné navštívit pouze s průvodcem.

Zajímavostí u Balatonu je celá řada – největší zubří rezervace, hrad Sümeg, vinařské oblasti, herendská keramika atd. S ubytováním u Balatonu není vůbec žádný problém, stačí se jen rozhodnout a vyrazit za dobrodružstvími, kterých zvídavý turista i díky jazyku zažije jistě dost.

Příspěvek byl publikován v rubrice Destinace se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.