Jak si pronajmout chalupu a na co si dávat pozor

shutterstock.com

shutterstock.com

Chystáte se na dovolenou v českých luzích a hájích v některé ze zdejších chalup? Máme pro vás několik rad a tipů, na co si dát pozor.

Vyberte dle doporučení

Prvně byste měli udělat jistý průzkum, jaké jsou v dané lokalitě nabídky chalup. Dobré je nechat si poradit od známých, kteří třeba některou z místních chalup již obývali. Pokud jste ve svém okruhu blízkých první, kteří se vydají do konkrétního kraje, můžete využít doporučení a hodnocení cizích lidí, které je široce dostupné na internetu. Nezapomínejte však kontrolovat i datum, kdy byl komentář napsán, abyste po příjezdu nebyli zklamáni.

Internetové hodnocení

Internet je plný nejrůznějších nabídek na pronájem chalup. Sbírat hodnocení můžete

  • na specializovaných internetových serverech
  • na sociálních sítích
  • na slevových portálech
  • na turistických serverech

Na lepších stránkách pak naleznete i hodnocení předchozích rekreantů, které vám jistě pomůže ve výběru. Běžně najdete hodnocení chalup pomocí hvězdiček, rovněž jsou k dispozici hojně i podrobnější komentáře, či udělování plusů a mínusů za konkrétní věci.

Typická česká chalupa, zdroj: chalupanahorach.cz

Typická česká chalupa, zdroj: chalupanahorach.cz

Čím více hodnocení daná chalupa má, tím lépe. Můžete být pak jistější, že se nejedná o podvodná hodnocení. Samozřejmě to ovšem nemůže být pravidlem. Přínosné může být i využití sociálních sítích, na nichž naleznete vždy někoho, kdo se s vámi rád podělí o vlastní zkušenost.

Dotazy na jednotlivé chalupy ideálně zadávejte na stránky skupin konkrétních měst, či celých lokalit. Pokud si chalupu pronajímáte prostřednictvím slevového serveru, můžete si přečíst hodnocení uživatelů přímo na stránkách, nebo využít možnosti zaslat dotaz pronajímateli, příp. zprostředkovateli. Málokterý majitel přes hlavní sezónu nabízí ubytování v Lužických horách na kratší termín než je jeden týden. Na to je potřeba myslet při zařizování.

Využijte agentury

Pokud nechcete mít s hledáním vhodné chalupy příliš starostí, můžete zadat poptávku u specializovaných agentur. Ty průzkum pak obstarají za jistý finanční poplatek za vás a vám nabídnou jen ty možnosti, které nejlépe splňují vaše požadavky.

Žádejte fotografie

Lepší chalupy mají vlastní internetové stránky jako například ubytování Lužické hory. Pokud nemáte k dispozici fotografie interiéru, vyžádejte si je, ať už od přímo od pronajímatele, nebo od známých či agentury, abyste si byli jisti, do čeho jdete. Také se nebojte požádat o informace, které by vás zajímaly a které nejsou součástí popisu nabídky.

Žádejte i fotografie interiéru, zdroj: chalupanahorach.cz

Žádejte i fotografie interiéru, zdroj: chalupanahorach.cz

Žádejte informace

Před tím než se pro nějaký pronájem chalupy v Lužických horách rozhodnete, měli byste si zjistit, co vše je zahrnuto v ceně. Jsou známé případy, kdy ve smlouvě o pronájmu není uvedeno, zda se například elektřina platí zvlášť, dle spotřeby za dobu pobytu. Čtrnáctidenní užívání ústředního elektrického vytápění by se vám pak mohlo znatelně prodražit, stejně jako třeba spotřeba vody, či parkování.

Pronajímatel pak někdy požaduje po rekreantech zaplacení, ti se zase brání, že jim nic takového nebylo řečeno. Abyste se vyhnuli v horším případě soudním sporům, ptejte se ještě před začátkem své dovolené.

Úklid

Další informací, kterou byste si měli zjistit, je úklid. Zda musíte před svým odjezdem chalupu uvést do původního stavu, uklidit, zda je možné si tuto službu doplatit, nebo zda je již součástí nájemného. Předejte tak tomu, že ve chvíli, kdy se chystáte odjet domů, skutečně odjedete a nebudete muset strávit ještě další čas úklidem, nebo jeho zaplacením.

Příspěvek byl publikován v rubrice Ubytování se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.