Kdo přivezl do Evropy tabák?

Tabák je součástí evropské kultury po staletí, první uživatelé ale pocházejí ze středoamerických kmenů. Odhaduje se, že nejstarší rostlina na americkém kontinentu se objevila více než 12 tisíc let před naším letopočtem a její účinky byly rozpoznány záhy poté.

holidays

Objevení Ameriky

Do Evropy se kdysi divoký keř dostal až v období plaveb Kryštofa Kolumba. Historie uvádí dva objevitele. Některé prameny označují za evropského průkopníka Rodriga de Jereze, který listy poprvé ochutnal na Kubě. Samozřejmě si je přivezl domů, kde si je často vychutnával na veřejnosti. Tato nerozvážnost ho během španělské inkvizice poslala na tři roky za mříže. 

Jiné zdroje připisují prvenství samotnému Kryštofu Kolumbovi. Ten totiž během svých výprav zakotvil na Barbadosu a při pozorování tamní kultury a tradic zaznamenal mezi domorodými obyvateli zvyk, který ještě nikdy neviděl. Během dne žvýkali nebo si jinak vychutnávali zvláštní rostlinu. Nakonec mu ji dokonce zabalili na cestu jako dar. Kolumbus rostlině údajně nevěnoval pozornost a rychle ji zahodil.

Do historie kultovního produktu zasahuje i česká stopa. Pražanům totiž tyto listy představil milovník alchymie a exotiky Rudolf II. Obliba panovníka i rostliny v Českých zemích na sebe nenechala dlouho čekat.

Klasický produkt, který známe – a mnozí z nás drží v prstech –  dnes, byl vynalezen v 17. století. Tento důležitý milník historii přinesl Mexičan s českým jménem Juan Nepomuceno Adorno, který v roce 1847 patentoval stroj na balení sušených listů do jemného papíru. S menšími obměnami se používá dodnes.

Moderní technologie na vzestupu

Druhá polovina minulého století znamenala pro tento průmysl velkou ránu. Začalo se stále více mluvit o škodlivosti spalování jinak praktického papíru, a do popředí se dostal zájem o zdraví. Uživatelé klasických produktů začali hledat alternativy, které by byly méně škodlivé. Zájem se přesunul například na vaporizéry nebo zařízení na zahřívaný tabák. Ty totiž fungují při nižší teplotě a zamezují přímému hoření, což pro tělo znamená nižší množství škodlivých látek.

Elektronické alternativy typu PULZE se těší popularitě. Generace Z a Mileniálové oceňují:

  • nižší pravděpodobnost zdravotních potíží,
  • tolerantnější přístup vůči užívání alternativ ve vnitřních prostorách,
  • více variant příchutě,
  • absenci nepříjemného zápachu.

Zda klasické produkty úplně zmizí, nebo je nahradí technologie, je ve hvězdách. Jistě ovšem můžeme říci, že podíl alternativ, mezi kterými vyčnívá PULZE, na trhu roste dál.

Autor: Elena Gottfried

Příspěvek byl publikován v rubrice Tipy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.