Istanbul – město na rozhraní Evropy a Asie

zdroj: redakce

zdroj: redakce

Turecko vnímají Evropané jako zemi s nádechem exotiky. A ne neprávem. Tato země se rozkládá na dvou kontinentech – Evropě a Asii. A právě asijský vliv je pro Evropany tolik atraktivní. Chcete-li z Turecka poznat to nejkrásnější, vypravte se do Istanbulu. Vzhledem k množství jeho památek i k poloze na předělu Evropy a Asie nabízí turistům nevšední zážitky.

Základní údaje

Istanbul je jedna z rušných metropolí Turecka. Žije zde více než 13 miliónů obyvatel a na živosti mu přidává ještě čilý turistický ruch. Turisté sem míří především za exotickou atmosférou Turecka i za poznáním místních památek. Historie města sahá až do dob antiky, proto zde naleznete památky z mnoha historických období.

Pro české turisty je dobrou zprávou, že již deset let není nutné mít pro cestu do Turecka žádná víza.

Město se nachází přímo na předělu Evropy a Asie. Je rozděleno úžinou Bospor, která je považována za předěl mezi těmito kontinenty. V Istanbulu se proto mísí evropské vlivy s asijskými.

Co v Istanbulu navštívit?

Při procházkách touto tureckou metropolí potkáte prakticky na každém rohu připomínku vlivu islámského náboženství. Velice často narazíte na typické turecké mešity s kupolemi (v každé islámské zemi mají mešity trochu odlišnou podobu). Ale kam se vydat za těmi největšími skvosty města?

Na Starém Městě naleznete největší koncentraci památek. Mezi nejznámější z nich patří dvě proti sobě stojící mešity – Modrá mešita a Hagia Sofia (původně křesťanská bazilika přestavěná později na mešitu). Jejich prohlídka bývá součástí mnoha poznávacích zájezdů, které najdete na slevy Invia.cz.

Basilica Cistern je labyrint podzemních vodních nádrží z 6. století, který si můžete projít. Okouzlí vás jeho nádherné nasvícení.

Basilica Cistern, zdroj: redakce

Basilica Cistern, zdroj: redakce

Palác Topkapi – palác, který sloužíval sultánovi, je přístupný veřejnosti. Prohlédnout si můžete jeho bohatě zdobené interiéry, ale také si odtud užít nádherný výhled na Istanbul a úžinu Bospor.

Palác Dolmabahce – nádherný empírový palác s úchvatnými interiéry, jehož halu zdobí jeden z největších lustrů na světě – a zde polechtá pýcha každého Čecha – který je vyroben z českého skla.

Nejstarší pamětihodností Instanbulu je Konstantinův sloup, který byl postaven roku 330.

Navštívit zde můžete také řadu muzeí – například archeologické muzeum nebo muzeum tureckého umění zaměřené na výrobu koberců atd.

Při návštěvě Istanbulu také nemůžete pominout návštěvu proslulých bazarů. Okusíte jejich příznačný chaos i kouzelnou atmosféru a hlavně přehlídku množství nádherného zboží. Nejproslulejší z těchto trhů je Velký bazar, pod jehož střechou se nachází zhruba 4 000 krámků.

Tip: Využijte slevové kupóny na dovolenou a ušetříte až 20 % va vašem zájezdu.

Podnebí

Počasí v Istanbulu ovlivňuje blízkost Středozemního i Černého moře. Pro Istanbul je typická vysoká vlhkost vzduchu, která je nejvyšší v dopoledních hodinách, kdy může dosáhnout až 80%. Vysoká vlhkost vzduchu zvyšuje i pocitovou teplotu vzduchu. Proto je pro obyvatele České republiky vhodné vyhnout se návštěvě Turecka v letních měsících.

V létě sice průměrná teplota vzduchu dosahuje celkem přijatelných 29°C, ale vzhledem k vysoké vlhkosti ji turisté vnímají jako nepříjemně vysokou. Teplota moře je velmi příjemná, pohybuje se kolem 23°C.

V zimních měsících je v Istanbulu zase poměrně chladno, maximální teploty dosahují 10°C, což není ideální počasí pro výlety.

Pokud plánujete navštívit Istanbul především na účelem poznávání památek, zvolte nejlépe jarní měsíce (duben, květen), případně podzimní (září, říjen). Tehdy je počasí pro výlety nejpříznivější. Využijte Akce Pelikan.cz na prodloužený víkend letecky z Prahy.

Příspěvek byl publikován v rubrice Destinace se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.