10 věcí, které při návštěvě Prahy nesmíte vynechat

wikipedia.org

wikipedia.org

Praha není jen naším hlavním městem. Je to také město plné památek a zajímavostí, které rozhodně nestihnete poznat během jednoho dne. Vybrali jsme pro vás deset nejzajímavějších oblastí v Praze, které stojí za vaši pozornost.

Pokud si chcete návštěvu užít, doporučujeme rozložit poznávání na více dnů. Ideální čas jsou 2 až 3 noci. Ubytování v Praze s polopenzí nemusí být vůbec drahé! Konkurence je vysoká a ubytování pro dva v hotelu lze sehnat již od 1 400 Kč.

1. Staré Město pražské

Kouzlo staré Prahy můžete objevit na Starém Městě pražském. Při proplétání jeho úzkými uličkami narazíte na mnoho historických domů i malých kostelíků. Hlavním cílem na Starém Městě je však Staroměstské náměstí se svou radnicí a orlojem. Chcete-li spatřit také mechanismus proslulého orloje, můžete se vypravit na prohlídku interiérů Staroměstské radnice.

Na Staroměstském náměstí dále neopomiňte Týnský chrám a chrám svatého Mikuláše. Ze Staroměstského náměstí se potom můžete vydat ulicí Celetnou k Prašné bráně a hned vedle ní můžete obdivovat Obecní dům.

Vydáte-li se ze Staroměstského náměstí na opačnou stranu, dojdete ke Klementinu, kde vás rovněž může zaujmout možnost prohlídky s průvodcem. A od Klementina je již nepatrně vzdálen Karlův most.

2. Malá Strana

Přes Karlův most přejdete na Malou Stranu. I ta vás uvítá mnoha památkami a zajímavostmi. Na Malostranském náměstí na vás čeká kostel svatého Mikuláše a nedaleko se nachází také kostel Panny Marie Vítězné s Pražským Jezulátkem.

Malá Strana vás osloví opět řadou historických domů, rodným domem Jana Nerudy i řadou příjemných zákoutí. Pro příjemný odpočinek můžete využít nádherně upravenou Valdštejnskou zahradu nebo Vojanovy sady. Najdete zde také řadu hotelů přímo v centru Prahy.

Malostranské náměstí, zdroj: wikipedia.org

Malostranské náměstí, zdroj: wikipedia.org

3. Hradčany

Na kopci nad Malou Stranou se tyčí Hradčany. Procházka po Hradčanech vás provede nejen po Pražském hradě, ale spatříte také chrám svatého Víta, baziliku svatého Jiří, Zlatou uličku i Daliborku. V Královské zahradě vás osvěží přítomnost upravené zeleně i pohled na Míčovnu a Letohrádek královny Anny.

4. Petřín

Z Malé Strany se během chvíle můžete vyšplhat nebo nechat lanovkou vyvézt na Petřín. Z petřínské rozhledny uzříte Prahu jako na dlani. Pokochat se ale můžete nejen z výšky rozhledny. I procházky po Petříně a návštěva místní zeleně, obzvlášť Růžového sadu, potěší oko. Na Petříně na vás dále čeká Zrcadlové bludiště nebo krátká procházka ke Strahovskému klášteru.

5. Vyšehrad

Nejstarší pražské památky naleznete na Vyšehradě. Z původního opevněného sídla zde již zbylo jen několik pozůstatků. Najdete tu také pozůstatky opevnění ze 17. století. Za pozornost stojí především rotunda svatého Martina a dále kostel svatého Petra a Pavla. Součástí Vyšehradu je Slavín, kde našlo svůj věčný odpočinek velké množství významných osobností. V areálu Vyšehradu dále narazíte na sady se sochou svatého Václava a dále na kasematy, které si lze s průvodcem prohlédnout i zevnitř.

Vyšehrad, zdroj: wikipedia.org

Vyšehrad, zdroj: wikipedia.org

6. Muzea

Koncentrace muzeí je v Praze skutečně vysoká. Na své si zde přijdou všichni od milovníků umění po nadšence do techniky. My vyjmenujeme jen ta nejvýznamnější pražská muzea:

  • Národní muzeum na Václavském náměstí s mineralogickými, zoologickými a mnoha dalšími sbírkami
  • Národní technické muzeum
  • Židovské muzeum – se rozkládá na Starém Městě v Židovské čtvrti a umožní vám nahlédnout do několika tamních synagog s muzejní expozicí
  • Letecké muzeum Kbely potěší příznivce letectví
  • Muzeum Antonína Dvořáka v ulici Ke Karlovu
  • Muzeum hraček
  • Muzeum loutek
  • Poštovní muzeum
  • Památník národního písemnictví

A mohli bychom jmenovat mnoho dalších. Pro milovníky umění je zde zase možnost navštívit Národní galerii.

7. Výlety do přírody

I velkoměsto jako Praha může nabídnout výlety do přírody. Mezi nejznámější patří oblast Divoké Šárky, ke které se vážou staré české pověsti. Okouzlí vás nejen svěží zeleň, ale i místní terén se skalnatými ostrohy.

Nespornou výhodou je, že v okrajovějších částech najdete levnější ubytování v Praze.

Poblíž Barrandova se nachází Prokopské údolí. I zde vás čekají krásné procházky zajímavou přírodou se skalnatými vrchy, malou jeskyní i jezírkem.

Z Barrandova se také můžete vydat podél Barrandovských skal až do Malé Chuchle. Zde vás čeká klidný Chuchelský háj a Malá lesní ZOO.

8. Letohrádek Hvězda

V Praze Liboci se nachází letohrádek netradičního tvaru. V letohrádku s půdorysem šesticípé hvězdy můžete navštívit expozici věnovanou Bílé Hoře. Okolo letohrádku se rozprostírá Obora Hvězda.

Mládě gorily, zdroj: zoopraha.cz

Mládě gorily, zdroj: zoopraha.cz

9. Zoologická a botanická zahrada v Tróji

V pražské Tróji můžete navštívit zoologickou zahradu, která se pyšní mnoha druhy zvířat i moderními pavilony, které imitují život v různých zemích světa. Neméně zajímavá je také nedaleká botanická zahrada, která se rozprostírá na kopci, odkud se můžete pokochat výhledem na část Prahy. Jako na dlani uvidíte především Trojský zámeček s jeho zahradou.

10. Žižkovský vysílač

Už bylo dost historie? Mezi moderní dominanty Prahy patří Žižkovský vysílač. Věž vysoká 216 metrů ční na rozhraní Žižkova a Vinohrad. Vystoupat můžete do vyhlídkové kabiny ve výšce 93 metrů, odkud je při dobrých podmínkách dohlednost až 100 km.

Příspěvek byl publikován v rubrice Kam na výlet se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.