Kdy při cestování po Evropě (ne)musíte mít cestovní pojištění?

shutterstock.com

shutterstock.com

Chystáte se na cestu do zahraničí? Pokud cestujete mimo Evropu, neoddiskutovatelně budete potřebovat cestovní pojištění. Ale jak je tomu při cestách po Evropské unii? Stačí se spolehnout na evropský průkaz zdravotního pojištění?

Co vám poskytne evropský průkaz zdravotního pojištění?

Vás průkaz zdravotní pojišťovny – evropský průkaz zdravotního pojištění, zvaný také EHIC (European Health Insurance Card), vám může posloužit v zemích Evropské unie a několika dalších evropských státech (Island, Švýcarsko, Norsko, Lichtenštejnsko, Makedonie).

Pokud během vašeho pobytu mimo ČR budete zraněni nebo vás potrápí jiné akutní zdravotní obtíže, budete potřebovat navštívit lékaře nebo nemocnici. Pokud nemáte sjednané jiné zdravotní pojištění, vydejte se do zdravotnických zařízení, která jsou zapojena do systému poskytovatelů péče veřejného zdravotního pojištění.

Zde budete po předložení vaší běžné kartičky zdravotního pojištění ošetřeni za stejných podmínek jako obyvatelé státu, ve kterém se nacházíte. Musíte však počítat s tím, že v každé zemi se podmínky financování ošetření liší. Některé zákroky mohou být plně hrazeny pojišťovnou, v tom případě i vy budete ošetřeni zdarma.

Spoluúčast pacienta je v zahraničí častá

Ovšem některé zákroky vyžadují finanční spoluúčast pacienta. V tom případě i vy budete mít pojišťovnou hrazenou pouze část lékařského výkonu a zbytek si budete muset doplatit ze svého.

Pokud byste byli ošetřeni na soukromé klinice, dostanete proplacenu část nákladů, která odpovídá ceně za stejný zákrok v České republice. Nadstandardní výkon si budete muset uhradit sami.

Pokud nemáte větší zdravotní obtíže, cestujete na krátkou dobu a neplánujete žádné rizikové aktivity, můžete si s IHIC vystačit. Typickým případem může být krátká pracovní cesta do zahraničí.

Zejména na internetu si můžete sjednat levné cestovní pojištění, takže jeho nesjednáním příliš neušetříte. Sazba za běžné pojištění se pohybuje od 30 Kč / den. Lze navíc využít i slevy pro rodiny nebo studenty.

Nezapomeňte na připojištění v případě vykonávání nějakého sportu, zdroj: shutterstock.com

Nezapomeňte na připojištění v případě vykonávání nějakého sportu, zdroj: shutterstock.com

Cestovní pojištění

Cestovní pojištění nabízí větší jistotu. Určitě byste si ho měli pořídit pokud plánujete vysokohorskou turistiku, potápění, lyžování a další sportovní aktivity. Ale jeho výhody oceníte i při běžné dovolené. Podívejme se, co všechno cestovní pojištění zahrnuje:

  • pokrytí léčebných výloh až do výše sjednaného limitu (pro cestování po Evropě postačí limit 1,5 – 2 miliony korun)
  • převoz do České republiky – pozor na pojistné podmínky cestovního pojištění, protože některé pojišťovny ho mají automaticky, u jiných si za něj musíte připlatit. Pokud s vámi budou cestovat nezletilé děti, vyplatí se, aby se pojištění převozu do ČR vztahovalo i na ně, ačkoliv byste byli zraněni pouze vy, jejich rodiče.
  • převoz do nemocnice vrtulníkem – ne vždy je hrazen převoz do nemocnice vrtulníkem, na tuto položku si dejte pozor především, pokud plánujete vyrazit do hor, ať už na lyže nebo na vysokohorské túry
  • asistenční služba – obvykle je automaticky součástí cestovního pojištění, asistenční služba vám po 24 hodin denně může být nápomocna při vyhledání zdravotnického zařízení v zahraničí, může pomoci v komunikaci v cizím jazyce atd.

V cestovním pojištění online může být zahrnuta nebo si lze navíc sjednat také řadu dalších služeb, které se vztahují nejen k vašemu zdraví, ale i k dalším nepříjemnostem, které vás mohou při cestování potkat:

  • pojištění zavazadel proti ukradení
  • pojištění cesty a storno zájezdu v případě nemoci
  • připojištění odpovědnosti za škodu
  • úrazové připojištění
Příspěvek byl publikován v rubrice Tipy se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.