Slovinsko – na malém území spousta zajímavých míst

wikipedia.org

wikipedia.org

Většina lidí zná Slovinsko jen jako zemi bývalé Jugoslávie, kterou projíždí cestou do vysněného Chorvatska. Ale tato malá země je přehlížena neprávem. Nabízí neuvěřitelné množství přírodních krás, termálních lázní, starých hradů a nechybí jí ani moře. Patříte-li k těm, kteří rádi tráví svou dovolenou aktivně, bude pro vás Slovinsko rájem.

Slovinsko

Slovinská republika vznikla v roce 1991 při rozpadu Jugoslávie. Rozkládá se na ploše několikrát menší než je Česká republika a počet obyvatel se blíží dvěma miliónům. Sousedí s Rakouskem, Maďarskem, Chorvatskem a Itálií. Země je členem Evropské unie a platí se zde Eurem.

Malá rozloha Slovinska umožňuje během jedné několikadenní dovolené okusit všechny krásy země od koupání v moři, přes návštěvu hradů až po výšlapy do hor.

Hory

Slovinsko se pyšní nádhernými horami, které lákají každého nadšeného turistu. Velkým plusem je výtečné značení tras, které je podobné jako turistické značení u nás. Nejvhodnější dobou pro návštěvu hor je období srpna a září, kdy zde panuje nejstabilnější počasí.

Krásné hory, krásná příroda, zdroj: wikipedia.org

Krásné hory, krásná příroda, zdroj: wikipedia.org

Na území Slovinska zasahuje jižní část Alp – tzv. Julské Alpy. Jedná se o nejnavštěvovanější slovinské hory, především proto, že právě zde leží nejvyšší vrchol Slovinska – Triglav se svými 2 864 metry. Nejvyšší hora Slovinska leží na území jediného slovinského národního parku – Triglavského národního parku. Julské Alpy jsou oblastí kouzelných ledovcových jezer (například: Triglavská jezera, Bledské jezero,…).

Druhé nejnavštěvovanější slovinské hory jsou Kamnišsko-Savinjské Alpy, jejichž nejvyšší vrcholy dosahují cca 2 500 metrů a při výletech po horách vás čekají nádherné výhledy. Za pozornost stojí Logarska dolina, která je chráněnou oblastí. Setkáte se zde se starými zemědělskými usedlostmi a pastvinami.

Karavanky jsou méně turisticky navštěvované hory, proto je vyhledávají ti, kdo chtějí uniknout ruchu nejznámějších turistických tras. Z vrcholů Karavanek se potom můžete kochat pohledem na panorama Julských i Kamnišsko-Savinjských Alp.

Pohorje jsou zalesněné hory, které vás mile překvapí množstvím vodopádů, jezer a potoků.

Krasové jeskyně

Oblast krasových jeskyň se nachází na jihozápadě Slovinska. K nejznámějším jeskyním patří:

  • Postojnská jeskyně – jedná se o největší systém jeskyní, přístupných je celých 6 km jeskyně, přičemž částí jeskyní projíždí vyhlídkový vláček.
  • Škocjanské jeskyně – jsou na seznamu UNESCO, jeskynní systém s ponornou řekou je velmi malebný
  • Predjamski grad – česky Předjeskynní hrad, který je přímo přilepený pod skalní převis a napojený na jeskynní systém

Hlavní město Lublaň

Historické centrum Lublaně není příliš velké, ale stojí za shlédnutí. Vzhled města ovlivnil významný architekt Plečnik, který působil také v Čechách. Velmi pozoruhodnou a originální budovou je například jeho univerzitní knihovna. Dominantou města je Lublaňský hrad tyčící se na kopci, odkud je především nádherný výhled na město i slovinská pohoří.

Hlavní město Lublaň, zdroj: wikipedia.org

Hlavní město Lublaň, zdroj: wikipedia.org

Termální lázně

Slovinsko je bohaté na termální prameny, proto první zmínky o termálních lázní sahají až do starověku. Aktuálně se ve Slovinsku nachází 15 státem oficiálně uznaných přírodních lázní. Každý pramen má odlišné složení minerálů i jinou teplotu (od 32 do 73°C), proto každé lázně jsou specializovány na léčbu jiných chorob.
K nejznámějším slovinským lázním počítáme:

  • Portorož – léčba slanými koupelemi a bahnem ze salin, středomořské klima
  • Maribor – blízkost hor umožňuje spojit lyžování a wellness
  • Terme Čatež – specializují se na léčbu revmatických a nervových chorob
  • Dobrna – nejstarší slovinské lázně připomínající naše Mariánské lázně
  • Terme Banovci – teplota vody kolem 60°C má příznivé účinky na kosti a klouby

Nevyhovují vám běžné zájezdy?

Máte náročnější požadavky na vaši dovolenou? Využijte služeb společnosti TeamTime, která vám sestaví zájezd na míru. Sami se rozhodnete, jestli máte zájem spíše o aktivní nebo spíše relaxační dovolenou. Slovinsko může nabídnout vyžití pro každého.

TeamTime se zaměřuje především na firemní teambuildingové cestování. Vyplňte krátký poptávkový formulář a nechte se překvapit zajímavou nabídkou na míru.

Příspěvek byl publikován v rubrice Destinace se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.