Funkční prádlo je ideální pro sport i turistiku

shuttestock.com

Smyslem funkčního prádla je zamezení nadbytečného pocení, které je dané nevhodným oblečením při sportování. Člověk kvůli pocení ztrácí zbytečně tekutiny a snižuje svůj výkon. Funkční oblečení odvede pot od pokožky a organismus udrží v optimální provozní teplotě. Zajišťuje sportovci komfort i při náročném výkonu a nevlídném počasí. V dnešním článku se podíváme na tipy a triky jak vybrat termoprádlo.

Jak funkční prádlo vybrat?

Technologie funkčního prádla jdou neustále dopředu. Na trhu přibývají nové značky nabízející funkční oblečení. Při výběru funkčního neboli termoprádla dbejte na použitý materiál. Zpravidla se pro výrobu používá polypropylen (POP), nebo polyester (PES) v kombinaci s vlnou, bavlnou, hedvábím či elastomerem. Materiály se liší svou různou mírou tepelné izolace a také rychlostí odvodu potu. Je proto si uvědomit, jak náruživí jste sportovci a v jakých podmínkách sportujete.

Jaký materiál zvolit pro zimní sporty?

Do horkého podnebí je ideální pouze jedna vrstva termoprádla, která je vyrobena ze 100% POP či PES materiálu. Tento materiál odborníci doporučují také jako první vrstvu v chladnějším podnebí či při větší zátěži v zimním období. Jestliže nevydáváte na sjezdovkách ze sebe příliš energie, pak vás jednovrstvé funkční prádlo rozhodně nezahřeje.

Při zimních sportech myslete na bezpečnost
a používejte lyžařské helmy

Na horách je každý den hluboko pod bodem mrazu, a tak si pořiďte i dvou či vícevrstvé materiály, které bývají zpravidla vyrobené ze syntetických vláken. Tato vlákna vytvoří spodní vodivou vrstvu a bavlna či vlna je vnější savá vrstva.

Pánské funkční 3/4 kalhoty X-Bionic Radiactor, zdroj: eshop.lyze-radotin.cz

Je ideální volbou univerzální termoprádlo?

Jestliže nemáte možnost investovat zvlášť do termoprádla na léto a na zimu, vybírejte si co nejvíce univerzální prádlo. Mělo by se jednat o stoprocentní POP či PES s vazbou, která umožňuje vyšší tepelnou izolaci, nebo se spojením umělých vláken v kombinaci s vlnou.

Příspěvek byl publikován v rubrice Tipy se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.