A zase to Chorvatsko!

Ptáte se, kam na dovolenou? Co takhle dovolená v Chorvatsku! Říkáte si, že už je to nuda? Že už vás u Jaderského moře nemůže nic překvapit? Taky jsem byla stejného názoru. Až do loňské dovolené, kdy jsme se rozhodli opustit pláž a prozkoumat chorvatské národní parky.

Jeden z nejnavštěvovanějších parků jsou Plitvická jezera. Díky kaskádám byl park zařazen do Světového dědictví UNESCO. Najít je můžete na horním toku řeky Korana mezi horskými vápencovitými masívy Velká a Malá Kapela a Pleševica mezi městy Karlovac a Zadar. Pro ubytování je nejlepší volit Zadarskou riviéru nebo Severní Dalmácii, ať si užijete taky trochu toho moře.

Palác stvořený přírodou

Silný dojem na mě zanechaly turistické stezky, které vedou pod vodopády. Jezera mění svou barvu od azurové až po tmavě modrou. Příroda je tu divoká a zdravá. Lidmi nedotčená. I přes množství turistů, které na tomto magickém místě potkáte, odcházíte nabití energií a odpočatí. Jehličnaté lesy vás po celou dobu rozjímání nad krasovými jezery příjemně zastiňují. K nejvýše položenému jezeru vás doveze kyvadlová doprava, kterou v rámci vstupného lze využívat libovolně.

A co dál?

Dalším přírodním skvostem je Národní park Krka. Toto místo je plné úžasných vodopádů, jejichž sílu musíte zažít na vlastní kůži.  Poznejte řeku Krka vzrušujícím způsobem a místo lodní prohlídky zvolte rafting na gumových člunech. Milovníci architektury by neměli vynechat návštěvu františkánského kláštera z 15. století, který stojí uprostřed Visovackého jezera. Ubytování hledejte v blízkém městě Šibenik. Toto město není přeplněné turisty. Cenově je velice příznivé. Z architektonických památek stojí za návštěvu katedrála sv. Jakuba, která má své místo na seznamu UNESCO.

Chorvatsko má osm národních parků a sedm památek světového dědictví. Ruku na srdce, už jste je za ta léta, co tam jezdíte, viděli? Já ne, a uvědomila jsem si to vlastně teprve vloni. Díky své cenové a časové dostupnosti je možné udělat si výlet do této země i dvakrát za rok, třeba jen na pár dní, a objevit tak nepoznané.

Příspěvek byl publikován v rubrice Destinace se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.