Jak ovlivňuje čerstvá tráva kočičí zdraví?

Proč jedí kočky trávu? Od každého veterináře pravděpodobně dostanete trochu jinou odpověď. Zajímavé však je, že to dělají jak divoké, tak i domácí kočky. Proč tráva kočkám chutná a jaký to může mít vliv na jejich zdraví?

EnteroZOO

5 možných příčin, proč si kočka pochutnává na čerstvé trávě:

  • Doplnění stravy – tráva obsahuje vitamín B9, který pomáhá zvyšovat hladinu kyslíku v krvi, podporuje růst a vývoj zvířecího organismu a je také nezbytný pro březí samice.
  • Tráva může působit jako projímadlo. Pokud se kočka přejedla a potřebuje se zbavit zbytečných látek, poskytne si tak „první pomoc“. Pojídání trávy vyvolá zvracení, žaludek se následně vyčistí od zbytků nestráveného jídla z žaludku.
  • Odstranění chlupů, které se hromadí v trávícím traktu kočky – zatímco se kočka stará o svůj kožíšek, ulpívá na jejím jazyku množství vlastní srsti, která se pak dostává právě do trávicího traktu. Tráva vyvolává zvracení a zvíře si tak čistí žaludek od zbytků srsti – tzv. bezoárů. 
  • Tráva může mít také posilující účinek na střeva zvířete. Bylo zjištěno, že kočka volí typ trávy v závislosti na momentálních potřebách svého organismu. Například zeleň se širokými stonky funguje jako projímadlo, zatímco tráva s úzkými stonky má zcela opačný účinek.
  • Některé kočky nemusí trávu ani spolknout a jen okusují zelené šťavnaté stonky proto, že mají rády chuť rostlinné šťávy.

Pokud chcete mít jistotu, že si váš mazlíček náhodou neublíží – neboť se samozřejmě může stát, že kočka někde na zahradě sežere s obyčejnou trávou omylem i ty rostliny, které by se jí do žaludku dostat vůbec neměly – pěstujte „kočičí“ trávu doma. Budete k tomu potřebovat semínka – většinou se jedná o kombinaci např. ječmene, ovsa a pšenice, dále substrát, nádobu a fólii, která pomůže zajistit „skleníkový efekt“ – semínka tak rychleji vyklíčí.

Nejoblíbenější bývá u koček tzv. šanta kočičí. Tuto trávu seženete většinou již přímo vyklíčenou a řádně vzrostlou v chovatelských potřebách.

Menší poznámka na závěr – kočka je zvíře, u kterého to můžete s doplňky stravy snadno přehnat. Pokud máte jistotu, že váš mazlíček „povečeřel“ pouze na vaší balkónové zahrádce, nikoliv na ulici, neměli byste se příliš obávat. Důležité však je, pomoci zvířeti vyčistit si trávicí trakt. Dobrou volbou je veterinární přípravek EnteroZOO s výbornými adsorbčními schopnostmi. Jedná se o gel bez chutě a zápachu, který na sebe navazuje veškeré škodliviny, v daném případě zbytky nestráveného jídla nebo trávy a odvádí je z těla ven přirozeným způsobem. Poté, co kočka dostane dávku EnteroZOO, může dojít ke zvracení, což je však zcela normální. Svědčí to o tom, že se tělo zvířete pročišťuje. Neuškodí ani dvojitá dávka gelu, obzvlášť pokud kočka snědla více trávy nebo krmiva. Pokud se kočce neuleví anebo máte podezření, že by se mohlo jednat o otravu, měli byste okamžitě navštívit veterináře.

Příspěvek byl publikován v rubrice Tipy se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.