Rakousko: Lyžování bez cestovního pojištění nese značné riziko

shutterstock.com

shutterstock.com

Zimní dovolená v Alpách je krásná věc. Ovšem každý, kdo vyráží užít si alpské svahy, si také musí dobře uvědomit, že to s sebou nese i značné riziko. Nikdy totiž nevíte, co se může stát. Na sjezdovce se může stát cokoliv a vy můžete lehce přijít k úrazu a nemusí to být ani vaší vinou. Lékařské ošetření není levná záležitost, a proto je nutné dbát i na řádné pojištění. Co byste si měli zařídit?

O výhodách cestovního pojištění nemá smysl pochybovat

Pokud vyrážíte na zimní dovolenou je pro vás pojištění nutnost. Rozhodně se nevyplácí vyrážet bez něj. Ošetření na sjezdovce a následně v nemocnici se totiž může vyšplhat i na milionové částky, takže si poté můžete koledovat o velké problémy. Pojištění na zimní dovolenou přitom nestojí žádné závratné částky. Pohybuje se již od 30Kč za den.

Mnozí si myslí, že česká zdravotní pojišťovna zaplatí případné ošetření za ně a už se není třeba připojišťovat v rámci Evropské unie. Pravda je to jen částečná, nezaplatí za vás vše, navíc některé nemocnice v zahraničí mohou být soukromé a nemají uzavřené potřebné smlouvy.

Před cestou je vhodné si sjednat cestovní pojištění léčebných výloh, které bude krýt případné výdaje spojené s vaším ošetřením. Vztahuje se na úraz nebo i na vznik náhlé nemoci. Obecně je doporučováno sjednat si minimální limit pojistného plnění ve výši 1, 5 až 2 miliony korun.

Při zimních sportech se také vyplatí, pokud si v případě pojištění připlatíte za rozšíření asistenčních služeb. Vyplatí se vám také, pokud si sjednáte pojištění odpovědnosti, které případně pokryje škody, které vy způsobíte druhým. Oba druhy pojištění by měly být samozřejmostí pro každého, kdo do zahraničí vyráží.

Rady neberte na lehkou váhu

Pobyt na sjezdovce se dá přirovnat k silničnímu provozu. Na sjezdovkách platí pravidla FIS pro chování lyžařů a snowboardistů na lyžařských tratích. Těmi se musíte řídit. Najdete je na internetu nebo jsou vyvěšena na sjezdovkách. Podobné je také řešení případných nehod.
Hornorakouská Dělnická komora (AK) například upozorňuje, že řešení nehod na sjezdovce je podobné jako u autonehod.

Víte, že si cestovní pojištění na internetu sjednáte snadno s platností již na aktuální den?

Pokud dojde k incidentu, vždy si musíte zjistit totožnost zúčastněných osob a také svědků. Dobré je i pořídit si fotodokumentaci. Hornorakouská Dělnická komora zároveň upozorňuje, že pojištění nepokrývá škody, které byly způsobeny záměrně, neopatrným chováním nebo pod vlivem alkoholu.

Při řešení incidentů na rakouské sjezdovce se můžete obrátit například na Dělnické komory (Arbeiterkammern), které zastupují sociální, kulturní, profesní a ekonomické zájmy zaměstnanců a úředníků. Dělnické komory například poskytují informace ze světa práce a poskytují také pomoc u pracovního a sociálního soudu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Tipy se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.