Paříž? To je město, kde vám bude chutnat všechno

shutterstock.com

shutterstock.com

Láká vás koupit levně letenku a strávit pár dní v nějaké evropské metropoli? Co třeba zvolit eurovíkend v Paříži? Ta patří k nejoblíbenějším destinacím pro krátkodobé pobyty. Vyrazit se dá po celý rok, protože v Paříži se určitě nudit nebudete!

Mohli byste pobývat celé tři dny v městě nad Seinou a neopustit Louvre. Paříž, přestože je turisty i místními obyvateli považována za nejromantičtější město na světě, není ideální destinací na eurovíkendy jen pro zamilované páry. Najdete tu přes sedmdesát muzeí a jen do samotného Louvru zavítá za jediný rok až pět milionů návštěvníků.

Svačinu nechte doma, jste ve městě úžasných croissantů!

Paříží se budete muset projíst a propít. Pokud nerozumíte francouzsky, možná pro vás bude komplikované si ze začátku zvyknout na to, že Francouzi tvrdošíjně trvají na svém rodném jazyce. Je dobré, naučit se alespoň základní zdvořilostní fráze, které vám pomohou lépe zapadnout.

Pár základních slovíček ve francouzštině:

Bonjour / bonsoir / bonne nuit (bo~žur / bo~sua:r / bon nui) Dobrý den / dobrý večer / dobrou noc

Salut (saly) Ahoj / Nazdar

Au revoir / A bientôt (o r´vuar / a bje~to) Nashledanou / Brzy nashledanou

Merci. / Merci beaucoup. (mersi / mersi boku) Děkuji. / Děkuji mnohokrát.

Excusez-moi. / Je suis désolé. (exküze mua / ž´sui dezole) Promiňte. / Moc se omlouvám.

A výběr jídel vám ztíží tím, že názvy píší zarytě jen ve francouzštině. Nebojte se, stačí jen naznačit a dostanete porci skvělého jídla na každém kroku. A sklenku vína k tomu. Přiberete minimálně tři kila. Až uvidíte sladké barevné makronky, nebo máslové croissanty, vaše předsevzetí půjdou stranou.

Národní muzeum Louvre, zdroj: publicdomainpictures.net

Národní muzeum Louvre, zdroj: publicdomainpictures.net

Do Paříže z Prahy a levně, jak na to?

Letět do Paříže z Prahy je snadné. Máme pro vás pár tipů, jak na to. Cesta vám bude trvat zhruba hodinu a čtyřicet minut. Letět můžete do Paříže i z Ostravy. Pokud si chcete pořídit levné letenky Paříž–Praha, doporučujeme rezervovat je včas, zejména u nízkorozpočtových aerolinek. Lze to udělat snadno a rychle online pomocí formuláře. Obecně platí, že čím vzdálenější datum odletu, tím lepší je cena letenky.

Pokud je to možné, nechte loďák doma a létejte na výlety po Evropě nalehko, jen s příručním zavazadlem, ušetříte za odbavený (zapsaný) kufr nebo tašku a levné letenky Praha-Paříž se vám skutečně vyplatí. Kabinové zavazadlo se dá koupit ve specializovaných prodejnách a má předepsané rozměry. Žádné shodné nařízení neexistuje a každá letecká společnost stanovuje vlastní pravidla, která určují velikost a podmínky přepravy.

Je dobré si informaci ověřit dopředu, ale velikost je nejpravděpodobněji 55 cm x 40 cm x 20 cm. Pozor na rozměry madla a koleček, které mohou limit překročit.

Kde jinde poznat, jaké módní trendy letí, než v Paříži?

Paříž považují laici i profesionálové za hlavní město módy. Najdete tu butiky všech známých návrhářů, každoročně se tu odehrává největší evropský Fashion Week. Své sídlo tu mají módní domy jako je Dior nebo Louis Vuitton. Zkuste navštívit jeden z butiků, ale nebojte se vstoupit i do second handu. Francouzky je milují!

A až si koupíte snový kousek na sebe, vydejte se na procházku.  Na tom se shodneme, nejromantičtější vyhlídka na Paříž je určitě z Eiffelovy věže. Tato „dáma“ se pne do výšky neuvěřitelných 324 metrů. Víte, že úchvatnou ocelovou konstrukci navrhl konstruktér Gustave Eiffel už v roce 1889?

Příspěvek byl publikován v rubrice Destinace se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.