Lufthansa Airbus A380 poprvé v Praze

Airbus A380 je největší osobní dopravní letadlo světa. Výrobcem tohoto kolosu je francouzská společnost Airbus, se sídlem v Toulouse. Jednotlivé díly jsou dodávány mnoha státy Evropy, mezi něž se řadí i Česká republika. Přestože se s jeho výrobou začalo v roce 2000, první letadlo vzlétlo v dubnu 2005 a zařazení do leteckého provozu se datuje od října 2007.

Letecká společnost Lufthansa

Německá letecká společnost Lufthansa měla tento stroj představit v Praze v červnu 2011, ale kvůli zdržení dodávky z technických důvodů, se tak stalo až 2. října 2011.

Lufthansa provozuje v Praze lety již od roku 1966, letošní rok je tedy 45. výročím působností německých aerolinek v České republice. Přílet Airbus A380 byl tedy jakýmsi speciálním dárkem zdůrazňujícím oboustrannou spolupráci.

V současné době Lufthansa vlastní 8 těchto letounů a provozuje jimi lety do Tokia, New Yorku, Johannesburgu, Pekingu, Miami a San Franciska.

Další letecké společnosti

Lufthansa však není jedinou společností mající Airbus A380 ve své flotile. Je pravda, že lecjaká letecká společnost si tento gigantický letoun nemůže dovolit. K těm větším, které se mohou tímto strojem pochlubit, patří především tyto společnosti: francouzská Air France (zatím dodány 4 letouny Airbus A380), jejímž domovským letištěm je Charles de Gualle v Paříži. Odtud tato obří letadla obsluhují trati mezi Paříží a New Yorkem, Johannesburgem, Londýnem a Tokiem.

Singapure Airlines, byla první letecká společnost vlastnící Airbus A380. V současné době jich má ve své flotile 11. Airbusy A380 zajišťují lety například mezi Singapurem a Sydney nebo Singapurem a Londýnem.

Další prvenství má jedna z nejmladších leteckých společností Emirates Airlines, která objednala nejvíce kusů tohoto letadla. Hned za ní následuje co do počtu objednaných Airbusů A380 společnost Qantas. Naopak 1kusem se může holedbat korejská společnost Korean Air.

Příspěvek byl publikován v rubrice Zaujalo nás. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.